Smlouvy na internet – raději rychle než kvalitně?
Poslanecká sněmovna projednává návrh zákona o registru smluv. Poslanecký návrh obsahuje několik závažných chyb. Některé jsou technické a některé nedomyšlené.
Projekt centrálního registru smluv je jistě důležitá věc, proto by bylo škoda jej znevěrohodnit příliš rychlým přijetím návrhu.
Umíte OCR? Brzy vás budou hledat na každém úřadě
Smlouvy mají jít na internet v čitelném formátu, umožňujícím vyhledávání v textu – tedy žádný prostý sken, ale text, který prošel OCR. A navíc je navržena povinnost text zkontrolovat. A to je první problém. Jistě velké úřady s tím nebudou mít žádný problém. Ale malý úřad bude člověka, který ovládá OCR, shánět ve vlastních řadách těžko.
Ano, technologie pokročily, ale přece jen naskenovat a provést OCR není stále ještě triviální. A i kdyby takový člověk na úřadě příslušnou kvalifikaci měl, přece jen to bude vyžadovat nějaký úvazek navíc.
Stálo by za to uvážit, zda je nutné na internet dávat text podepsané smlouvy včetně naskenovaných obrázků podpisů nebo by stačila elektronická forma, na které obrázky podpisů budou chybět. Úřady přece již nyní ovládají konverzi dokumentů.
Publikace smluv přes datovou schránku
Úřad bude publikovat smlouvy odesláním přes datovou schránku provozovateli registru. Ale pokud provozovatel registru smlouvu zapomene uveřejnit, pokutu dostane obec. Tohle má být věrohodný návrh zákona?
A navíc provoz datových schránek není zdarma. Stát za něj platí nemalé miliony. Zbytečným posíláním textů smluv tímto způsobem, rozhodně k úspoře nedojde.
Obce jako podnikatelé
Předkladatelé zákona zapomněli ošetřit jednu kategorii budoucích smluvních stran. Obce většinou podnikají tím způsobem, že si na podnikání založí společnost. A podle návrhu zákona budou i tyto texty smluv publikovány. Všechny společnosti zřízené obcemi, aby podnikaly, budou mít konkurenční nevýhodu – všichni konkurenti budou moci své služby upravit podle toho, co z registru vyčtou.
U veřejných zakázek se začíná prosazovat názor, že je dobré soutěžit kvalitu. Tak proč by měl být rychle přijatý zákon lepší než kvalitně přijatý zákon?
Odpovědět na příspěvek