SMO ČR: Zákon o registru smluv je nutné přepracovat!
Nevhodné sankce, neřešený způsob digitalizace, nejasně vyčíslené náklady za uveřejňování či nepřesně definované, co se má konkrétně uveřejňovat.
To jsou jen některé z problémů poslaneckého návrhu zákona o registru smluv. Svaz měst a obcí ČR upozorňuje, že pokud předloha projde v současné podobě, způsobí jenom problémy.
Návrh, který měli poslanci projednat, mimo jiné stanovuje, že se smlouvy mají uveřejňovat v datovém formátu umožňujícím vyhledávání v textu.
V praxi to znamená, že když není dokument k dispozici v textové podobě, nestačí ho pouze naskenovat a zveřejnit jako obrázek, ale musí se pomocí specializovaného softwaru (OCR) do textové podoby převést. Navíc se musí provést i ruční kontrola a znepřístupnit citlivé osobní a obchodní údaje, jejichž uveřejňování zakazuje zákon.
Předseda Svazu měst a obcí Dan Jiránek k tomu říká: „Předkladatelé zákona sice tvrdí, že technologie natolik postoupily, že dokumenty je možné v registru smluv bez problémů uveřejňovat, příliš se ale nezabývají faktem, že daná věc potřebuje jasná pravidla, co konkrétně uveřejňovat, a také peníze na to, aby města a obce mohla zaplatit pracovníky, kteří by tuto činnost vykonávali a zakoupit potřebné technické vybavení. Nabízí tak rozumnější a velmi logické řešení, aby naskenované smlouvy převáděli a upravovali v souladu se zákonem a na své náklady ti, co budou registr provozovat.“
Zákon chce městům a obcím také uložit povinnost smlouvy v registru uveřejňovat, nicméně bez možnosti to skutečně dělat. Města a obce by totiž smlouvu do registru měla pouze posílat datovou schránkou a pak čekat na to, až ji provozovatel v registru uveřejní.
Pokud by to ale provozovatel registru neudělal, následovala by sankce, paradoxně však směřovaná na město či obec: smlouva by totiž nenabyla účinnost či byla zcela neplatná. To by mohlo vést k soudním sporům. Svaz tedy zásadně odmítá, aby účinnost smlouvy nastala až po uveřejnění v registru.
„Jako problematické vidíme také fakt, že zákon jasně nedefinuje, které dokumenty se musí v registru smluv uveřejňovat. To může vést k celé řadě problémů a zbytečné byrokracii, kdy by se do elektronické podoby měly převádět například objednávky s nulovou či velmi nízkou hodnotou,“popisuje další spornou část předkládaného zákona Pavel Vondrys, člen předsednictva Svazu měst a obcí ČR a dodává: „Proto ve Svazu navrhujeme, aby se stanovil limit 50 000 Kč, od kterého se budou smlouvy uveřejňovat. Ten byl stanoven už v návrhu novely zákona o obcích, který však dřívější Sněmovna neprojednala.“
Svaz měst a obcí také upozorňuje, že se povinnost uveřejňovat všechny smlouvy negativně dotkne „veřejných“ podnikatelských subjektů. Konkurence se totiž jednoduše dostane k podrobným informacím o jejich obchodní činnosti a bez problémů tak bude moci zjistit cenné know-how.
Účastníci hospodářské soutěže se tedy ocitnou ve velmi nevýhodném a nerovném postavení. Týkat se to může například městských společností, do kterých peníze investovaly právě města a obce.
V praxi by to samozřejmě znamenalo ztrátu veřejných peněz. „Stát navíc bude muset v budoucnu zaplatit víc peněz za přenosy datovou schránkou, objemy dat totiž neuvěřitelně narostou“, dodává výkonná ředitelka Kanceláře Svazu Jana Vildumetzová.
Zdroj:
Odpovědět na příspěvek