Recenze knihy Manažerská informatika
Velmi zajímavá a čtivá publikace člení aktuální problematiku manažerské informatiky do několika částí, které jsou vzájemně provázány.
V úvodní části se zabývá stručně dvěma přístupy k managementu a to intuitivnímu a racionálnímu řízení. Spoluautor ing. Karel Mls, Ph.D. je odborníkem na informační systémy pro manažery (MIS), tzv. business inteligence a limitními možnpostmi racionálního rozhodování, které tvoří další část knihy.
V nových segmentech trhu je akcent kladen na budoucí konjunkturální oblasti řízení počítače hlasem, Brain Gate a stále aktuálnější ochranu osobních údajů. Fenomén YouTube (vznik garážové firmy v roce 2005 a její prodej za víc než miliardu USD v roce 2006) ukazuje, že existují a neustále vznikají nové segmenty na trhu ICT, které jsou dostupné nejširší počítačové veřejnosti, přijde-li ovšem s novými idejemi, které jsou cíleny na vhodný vytypovaný segment trhu ICT, a dokáže-li je realizovat až do úrovně komerčního využití.
Integraci informačních a telekomunikačních technologií prezentuje telekomunikační asociace CACC. Varovný model představuje Worldcom; úspěšné firmy Intel, AMD a zejména IBM reprezentují všeobecný základ, který by měl znát každý posluchač kurzu manažerské informatiky. Firma IBM představuje stálici na poli informačních technologií; dopustila se během staletí snad jen jedné strategické chyby, když připustila outsourcing software pro PC a umožnila tak vznik dnešního giganta Microsoft. Firma Unicorn, která založila vlastní vysokou školu UNICORN COLLEGE, představuje jednu z nejúspěšnějších českých firem nejen v oblasti ICT. Softwarové pirátství představuje dnes finanční objemy v řádech miliard USD. Z tohoto pohledu prezentace mezinárodní organizace BSA může představovat optimální volbu pro presentaci v podobné učebnici.
V závěru knihy jsou nastíněny potenciální scénáře dalšího vývoje ICT. Jeden z autorů, RNDr. Bohumír Štědroň,CSc., který je erudovaným odborníkem na technologické prognózy (mimochodem: a který již jako gymnazista psal sci-fi zaměřené na příbuznou tématiku), také nezapřel v jejím závěru svoji zálibu. Prozrazuje zde, že hrál šach (závodně za VŠE Praha) a kniha stínuje svojí obecnou strukturou učebnici šachu. Šachová zahájení reprezentuje intuitivní a racionální řízení, systémy business inteligence pak střední hru a nové segmenty trhu ICT šachové koncovky.
Každá šachová učebnice, jako předloha formátu posuzované knihy, obsahuje vzorové partie; tuto funkci plní v daném segmentu ICT „modelové“ firmy IBM, INTEL, AMD a UNICORN. Počítačový šach a jeho schopnosti čelit živému šachistovi bezesporu zrcadlí průběžně dosaženou úroveň vývoje informačních a telekomunikačních technologií. Zcela originální příloha I. jako motivace čtenáře radí, jak koncipovat hru proti šachovému programu v celém průběhu šachové partie a se závěrečnými systémovými závěry pro oblasti e-marketingu a zahraničních investic.
Autoři v publikaci prezentují nové poznatky a ve své práci pokračují. Proto se jen lze těšit na jejich novou připravovanou knihu „Nové trendy v ICT“, která pravděpodobně vyjde ještě letos v Praze nebo v Bratislavě.
Recenze:
Bohumír Štědroň, Karel Mls: MANAŽERSKÁ INFORMATIKA I, 2007
Vydalo nakladatelství GAUDEAMUS, Univerzita Hradec Králové, jako svou 695. publikaci
ISBN: 978-80-7041-932-8 , 144 stran
Odpovědět na příspěvek