Podivný vývoj kauzy Testcom servis
Bývalý ministr informatiky Vladimír Mlynář byl od roku 2003 obviňován z nelegálního založení společnosti Testcom servis, která zajišťovala provoz Portálu veřejné správy.
Před nedávnem byl vrchním soudem zproštěn obžaloby. Pojďme si udělat krátkou rekapitulaci celého případu.
Vše začalo v roce 2003
7. listopadu 2003 byl na Brněnském veletrhu Invex slavnostně spuštěn Portál veřejné správy (PVS), který měl postavit základy elektronické veřejné správy v České republice. Ostrý provoz PVS byl spuštěn v roce 2004, když získal atest na shodu informačního systému veřejné správy se Standardem ISVS.
V říjnu 2003, tedy ještě před spuštěním PVS pro veřejnosti, dal tehdejší ministr informatiky Vladimír Mlynář státní příspěvkové organizaci Testcom za úkol, zřídit dceřinou společnost Testcom servis. Tato společnost měla jediný cíl, starat se o provoz PVS.
Testcom vložil do své dceřiné společnosti základní jmění v hodnotě 7,5 miliónů korun. Smlouvu o dohledu společnosti Testcom servis nad provozem PVS podepsal sám Mlynář.
21. února přišel tehdejší ministr financí Bohuslav Sobotka s tím, že Testcom servis byl založen nezákonně. Na to reagoval Mlynář okamžitým zrušením této společnosti. Veškerý majetek i správu PVS převzala zpět státní příspěvková organizace Testcom.
Mlynář obviněn aneb tři chyby české justice
V dubnu 2005 policie ukončila vyšetřování a doporučila státnímu zástupci obžalovat Vladimíra Mlynáře za to, že nezákonně založil společnost Testcom servis a převedl na ní provoz Portálu veřejné správy, přičemž jako bývalý poslanec věděl, že vznik společnosti odporuje zákonu o majetku státu. Spolu s Mlynářem byli obviněni šéf Testcomu a exředitel ČT Dušan Chmelíček a náměstek Testcomu Vít Novotný. Ti podle obvinění porušili rozpočtovou kázeň.
Státní zástupce obžalobu skutečně podal. Mlynář se podle ní měl dopustit pomoci k trestnému činu zneužívání informací a zneužití pravomoci veřejného činitele. Problém byl v tom,že nebyla naplněna skutková podstata trestného činu. Nikomu nevznikla škoda, nikdo se neobohatil a společenská nebezpečnost nebyla větší, než malá.
24. ledna vynesla 2007 soudkyně Městského soudu v Praze Sylvie Slepičková šokující rozsudek: Mlynář byl odsouzen k 5,5 rokům nepodmíněně, Chmelíček a Vít dostali pro změnu 6 let nepodmíněně. Obžaloba při tom žádala pouze podmíněné tresty.
21. listopadu 2007 začalo odvolací řízení u Vrchního soudu v Praze. Vrchní soud všechny tři obžalované s konečnou platností zprostil obžaloby.
Jak složité je pro českou justici, má-li se dokázat, že se nic zvláštního nestalo.
Související články:
Exministr Mlynář jde kvůli Portálu veřejné správy před soud
Vladimír Mlynář vs. založení společnosti Testcom servis
Zdroje:
Odpovědět na příspěvek