iDNES.CZ: Nová občanka nekomunikuje s Czech POINTem
Server iDNES.cz zveřejnil příběh ženy, která se vdala, po změně příjmení dostala nový občanský průkaz a nyní nemůže prostřednictvím Czech POINTu vyřizovat úřední záležitosti. Úřady tvrdí, že je to pouze výjimka.
Když chtěla Daniela Lisová Poláková informovat o změně zdravotní pojišťovnu a další instituce mimo státní správu, sdělila jí úřednice, že její občanský průkaz pro ně neexistuje a začalo kolečko obíhání po úřadech. Nikdo jí nedokázal vysvětlit, co přesně se stalo a kde nastala chyba.
Tuto změnu chtěla paní Poláková provést na úřadu městské části Prahy 17. Tam si ale nikdo není vědom nějakých vážnějších problémů, ani reklamací, které by s novými občanskými průkazy souviseli. Stejně tak o žádné chybě neví ani Ministerstvo vnitra. „Můžeme vyloučit, že by problém mohl být způsobený databází základních registrů. Je-li nový občanský průkaz správně vytvořený, jeho číslo se automaticky překlopí do registru obyvatel,“ popsal Jiří Korbel z tiskového odboru Ministerstva vnitra. Podle jím provedené kontroly není problém ani v nově vydaném dokladu. Celou situaci však nadále prošetřuje.
Lisové Polákové se nakonec podařilo situaci vyřešit za pomocí čísla pasu, ve kterém měla ještě své původní příjmení. Tím se z velké části rozplynuly i její obavy, že s novým dokladem bude mít problémy i jinde. „Naštěstí už jsem v základním registru s novým příjmením,“ dodává.
Problém nastal také v případě výpisů z rejstříku trestů. Přímo na stránkách Czech POINT se objevilo upozornění, aby si lidé s novými občankami přinesli při žádosti o výpis z rejstříku trestů také rodný list, bez něhož nebudou moci zkontrolovat rodné příjmení. Ministerstvo spravedlnosti totiž na tomto údaji trvá a nehodlá od něj z mnoha důvodů ustoupit.
Tyto problémy by měly umět vyřešit základní registry. Kdy se tak stane, však zatím nedokáže nikdo říct.
Přečtěte si více: Nová občanka nekomunikuje s Czech Pointem. Je to výjimka, tvrdí úřady.
Zdroj: iDNES.cz
Odpovědět na příspěvek