Zákon o svobodném přístupu k informacím je třeba modernizovat
Novela zákona o svobodném přístupu k informacím má změnit stav, kdy se žadatelé o informace často k informacím nedostanou vůbec, nebo až po několika letech, a napomoci dalšímu využívání získaných informací.
Hlavní problém u stávajícího zákona je administrativní zátěž pro všechny zúčastněné a z toho plynoucí zátěž pro soudy.Chybí podpora otevřených dat, úřady nemají jednotnou metodiku a chybí sankce pro organizace, které postupují protizákonně. Úřady nemají ani rozumnou možnost bránit se těm, který tento zákon zneužívají.
Úřady státní správy navíc nedostatečně plní svoji povinnost zveřejňovat základní informace o své činnosti. Důvod je jasný – chybí ucelená a jasná metodika, nebo aspoň přehledné schéma zveřejňování.
Jaké jsou problémy, si můžete přečíst např. zde:
O.Kužílek navrhuje posílit institut informačního příkazu, zavést účinné sankce, a hlavně provést institucionální reformu přístup k informacím: zřídit nezávislého informačního komisaře. Ten by na jedné straně chránil žadatele před obstrukcemi povinných subjektů, na druhé by mohl při zachování vysoké ústavní ochrany práva na informace řešit tzv. kverulační žádosti a chránit tak úřady před zneužitím zákona.
Nestačí pouze kosmetické úpravy. Je nutná hlubší změna zákona, která pomůže občanům v získávání informací, zavede jasnou metodiku pro zveřejňování a pomůže úřadům od velké administrativní zátěže a zavede instituci, která bude mít v této oblasti přehled (např. povede i jasné statistiky, které dnes ČR v podstatě nemá).
Na mezinárodní úrovni se již několik let provádí srovnávání jednotlivých národních úprav přístupu k informacím. Srovnání provádí dvě renomované mezinárodní organizace na poli práva na informace: Centre for Law nad Democracy (Halifax) a Access Info (Madrid).
Rating se provádí v sedmi parametrech, z nichž každý se skládá z několika dalších podrobně bodovaných položek. Srovnání mezi celkem 94 zeměmi není pro ČR lichotivé, je až na 68. příčce.
Bylo by dobré s tím konečně něco udělat, co myslíte?
Odpovědět na příspěvek