Využití GIS v podmínkách městského úřadu (10. díl – shrnutí)
V posledním díle tohoto seriálu uděláme stručné shrnutí toho, co je pro GIS důležité. Protože se zabýváme zejména tím, co se odehrává ve veřejné správě, tak zdůrazníme důležité body právě u ní.
Stanovení cíle
Na úvod musíme vědět, co vlastně chceme dosáhnout, komu je práce určena. Cílů může být několik a je nutné je ihned v úvodu definovat. Při snaze dosáhnout několik různorodých projektů, musíme hledat možnosti vzájemného využívání společných prvků (software, data).
Stanovení skupiny uživatelů
Platí analogicky k bodu 1). Je potřeba přemýšlet o tom, zda není výhodnější cílové skupiny rozdělit do více oblastí a pohlížet na ně úplně rozdílným přístupem (cenová mapa, územní plán…)
Volba partnerů
Uvnitř nebo vně úřadu – zhodnotit výběr cílových skupin a jejich potenciálních uživatelů. Někteří z nich se mohou podílet (datově nebo finančně) na rozvoji GIS a je dobré jejich zájem podchytit.
Výběr technických prvků
Hardware a software. Rozhodnout se pro desktopovou aplikaci nebo webové řešení. Rozhodnout o pořízení osvědčených, ale dražších aplikací nebo volně přístupných a levných aplikací.
Teoretické znalosti
Potřebné znalosti o problematice GIS, ale i jiných specifických oborů (geodézie, urbanizmus, vodohospodářství…) pro zvládnutí cílových úkolů.
Způsob ukládání dat
Volba databáze nebo adresářové struktura dat, přesné vedení metadat.
Forma procesu aktualizace
Na základě přesně stanovených pravidel, které je nejlepší podchytit smluvním vztahem případně interním předpisem.
Výběr strategického partnera
Partnerů při tvorbě GIS je několik a jejich podíl je různý. Profesionální strategický partner plní úlohu integrátora, koordinátora a současně poradce pro řešení klíčových kroků při budování. Výběr partnera je pro organizaci hodně zásadní. Bohužel se dost často klade požadavek jenom na nízkou cenu, ale podstatné je vědět, jaké má partner praktické zkušenosti a jakou paletu služeb může nabídnout.
Práce s GIS a jeho výstupy
Stanovit počet správců a uživatelů. Jakým způsobem přistupují k aplikacím a datům, jestli se jedná o pasivní nebo aktivní uživatele. Výstupy, zejména tiskové, vyžadují cit pro grafiku a kvalitnější tiskové zařízení.
Posouzení finančních možností organizace
Projekt rozložíme do víceletého plánování a nezapomínáme na roční podporu zejména softwarové části a služeb. V případě, že využíváme open source technologie, náklady jsou nižší a o to více se můžeme zabývat datovou částí.
Výběr personálu
Jenom pro zopakování z 9. částí seriálu uvedu, že minimálně jeden vyhraněný specialista na GIS je v organizaci potřebný. Výchova ostatních uživatelů je přímo úměrná jejich potřebám. Platí, že čím více pracovníků zapálených pro GIS, tím je rozvoj intenzivnější a lépe se prosazují a získávají finanční prostředky a celkově dosažené výsledky jsou kvalitnější.
Posouzení výchozího stavu
Je obsaženo v úvodní studii, která by měla obsahovat tyto body:
- Analýza současného stavu hardwaru, softwaru a dostupných dat
- Programové vybavení pro GIS na tuzemském trhu
- Orientační rozbor vybavení jiných subjektů důležitých pro GIS pořizovatele
- Řešení integrace GIS do základního informačního systému
- Návrh softwaru pro GIS
- Návrh budování a údržby datové základny
- Doporučení pro personální zajištění
- Etapy budování – souhrn
- Návrh zadání pro výběrové řízení
Studie má být, vzhledem k využití, koncipovaná tak, aby poskytla všechny důležité podklady pro výběrové řízení a pomohla nastartovat GIS organizace, integrovat ho do stávajícího informačního systému a navrhla řešení budování přibližně na 4 roky.
Závěr
V závěru seriálu bych chtěl říci, že budování GIS v organizaci je práce dlouhodobá. Neplánujte si malé cíle, ale současně se je snažte přizpůsobit Vašim potřebám. Hledejte kolem sebe zapálené lidi, které tato práce bude bavit. Dnes již existuje několik měst v ČR, kde má GIS silné zázemí a přesně stanovený rozvoj. Jejich práce trvá několik let a má již svoji tradici. Přeji všem, kteří se do takové práce pustí, aby měli výsledky, které budou pro jejich město přínosem.
Díly seriálu:
Když se řekne GIS… (1. díl)
Hardware a software pro GIS (2. díl)Geografické objekty a jejich modelování (3. díl)
Vektorové a rastrové modely, geometrie a topologie (4.díl)
Databázové systémy pro GIS (5. díl)
GIS – získávání dat, proces aktualizace dat (6. díl)
GIS projekt, budování databáze (7. díl)
Analytické úlohy a prezentace dat GIS (8. díl)
Lidský a ekonomický faktor GIS (9.díl)
Využití GIS v podmínkách městského úřadu (10. díl – shrnutí)
Odpovědět na příspěvek