Vláda uvolní z rozpočtové rezervy peníze na Czech POINTy
Vláda uvolní z rozpočtové rezervy peníze na přechod projektu Czech POINT do ostrého provozu.
Pojďme se podívat, za co budou tyto peníze utraceny.
Vzhledem k tomu, že od 1.ledna 2008 mají být terminály Czech POINT na všech obecních úřadech, které mají matriku, a na zhruba 130 dalších, které vláda stanovila vyhláškou č. 1224/2007, je vláda nucena uvolnit finanční prostředky z Vládní rozpočtové rezervy a poskytnout je obecním úřadům, kterých se projekt týká.
Počínaje 1. lednem 2008 totiž přejde projekt Podávacích Ověřovacích Národních Terminálů ze zkušebního, do ostrého provozu. Nejdříve si zopakujeme, co to vlastně Czech POINTy jsou, poté se podíváme na jejich krátkou historii a nakonec se budeme věnovat usnesení vlády č. 1224/2007, kterým se uvolňují peníze navýšení počtu Czech POINTů z 36 na zhruba 1 300.
Co je to Czech POINT
Czech POINTy, tedy Český Podávací Ověřovací Národní Terminály, mají tvořit výstupy z ISVS, sloužící k elektronické komunikaci občanů s veřejnou správou. Jinak řečeno, mají být branou do ISVS – komunikátorem s elektronizovanou veřejnou správou.
Hlavní výhodou, kvůli které byl také celý projekt spuštěn, je fakt, že by pro komunikaci s úřady mělo občanům stačit, dojít k nejbližšímu terminálu. Dokumenty by pak obíhaly mezi úřady samy, přes Czech POINTy, namísto občana, který by vše potřebné vyřídil na „svém“ obecním úřadě.
Co přinese Czech POINT?
-
výpis z obchodního rejstříku
-
výpis z katastru nemovitostí
-
výpis z živnostenského rejstříku
-
výpis z rejstříku trestů *
* Díky tomu, že vejde v platnost novela zákona č. 365/2000 Sb. o ISVS, bude možné si na terminálech Czech POINT vyzvednout kromě, ověřených výpisů z obchodního rejstříku, živnostenského rejstříku a katastru nemovitostí také ověřený výpis z rejstříku trestů.
Co se plánuje výhledově?
-
úřední ověřování dokumentů
-
úřední ověřování podpisů
-
elektronická podání státní správě
-
stahování výpisů z domova pomocí virtuálních Czech POINTů
Jak se terminály osvědčily ve zkušebním provozu?
Do zkušebního provozu se zapojilo 36 úřadů. První terminál spustil na Praze 13, sám předseda vlády Mirek Topolánek, což bylo spojeno s masivní mediální kampaní. Od té doby vydalo všech 36 terminálů téměř 20 000 tisíc ověřených výpisů. Lidé jsou vesměs spokojení s rychlostí služby a s tím, že nemusejí obíhat úřady. Vadou na kráse nového projektu je však cena 50 Kč za jednu vytištěnou stranu. Například na Katastrálním úřadu stačí zaplatit paušální poplatek 100 Kč, bez ohledu na počet vytištěných stran.
Další překážkou v bezstarostné komunikaci s veřejnou správou je fakt, že pokud neznáte číslo vlastnictví katastrálního území, pro výpis musíte na úřad. Stejně je tomu u výpisu z obchodního rejstříku – musíte znát identifikační číslo firmy. Zklamáním může být také to, že kromě výpisů z rejstříku trestů, se v dohledné budoucnosti nepočítá se zavedením dalších služeb (funkcí) Czech POINTů.
Usnesení vlády aneb kolik nás to bude stát?
Náklady na vybudování jednoho terminálu vyčíslil ministr vnitra Ivan Langer na 76 000 Kč. Vláda svým usnesením č. 1224/2007 schválila účelový příspěvek 50 000 Kč všem obcím, které jsou od 1. ledna 2008 povinny provozovat terminál Czech POINT. Seznam těchto obcí naleznete v přílohách č. 3 a č. 4 k usnesení č.1224/2007.
Ministru financí vláda výše zmíněným usnesením uložila uvolnit 70,25 mil. Kč z Vládní rozpočtové rezervy. Z těchto peněz budou prostřednictvím krajských úřadů poskytovány příspěvky na vybudování Czech POINů.
Dále bylo ministru financí uloženo uvolnit 8,75 mil. Pro Ministerstvo vnitra pro účely posílení centrály Czech POINT. Další milion korun poputuje do Českého úřadu zeměměřičského a katastrálního k zajištění financování úprav IS v souvislosti s Czech POINTy.
Související články:
Czech POINT: Konečně bez front?
Zdroj: www.vlada.cz
Odpovědět na příspěvek