Czech POINTy zatím nenaplnily očekávání
Czech POINTy, tedy terminály, které mají občanům usnadnit komunikaci s úřady a oběma stranám ušetřit čas, se zatím neukázaly tak užitečné, jak sliboval Ivan Langer a jeho tým.
V současné době, kdy končí pilotní fáze a připravuje se přechod do ostrého provozu, je do projektu Českých Podávacích Ověřovacích Informačních Národních Terminálů – Czech POINTů zapojeno 36 úřadů.
Od spuštění prvního terminálu na jaře letošního roku bylo vydáno přes 17 tisíc ověřených výpisů z katastru nemovitostí, obchodního a živnostenského rejstříku. V pilotní fázi se nevyskytly žádné výraznější komplikace. Lidé však od využití Czech POINTu často odrazuje poplatek ve výši 50 Kč za každou ověřenou stranu.
„Lidé velmi vítají, že nemusejí běhat po úřadech, ale byli trochu rozčarovaní z toho, že každá vytištěná stránka je přijde na padesát korun. To nakonec třeba ve srovnání s paušálním poplatkem sto korun na katastrálním úřadu znamená, že Czech Point je vyjde dráž,“ popisuje dosavadní zkušenosti s Czech Pointy mluvčí libereckého magistrátu Martin Korych.
Další překážkou na cestě k bezproblémovému využívání terminálu pro získání ověřeného výpisu z katastru nemovitostí je nutnost znát číslo listu vlastnictví a katastrální území.
Ministerstvo vnitra je s dosavadním fungováním Czech POINTů spokojeno. „Celkový dojem je velmi dobrý. Občané by ze všeho nejvíc uvítali, kdyby si na Czech Pointech mohli vyzvednout také výpisy z trestního rejstříku, což by mělo být možné od nového roku, kdy spustíme ostrý provoz,“ říká náměstek ministra vnitra pro informatiku Zdeněk Zajíček.
Výpis z trestního rejstříku je, ale zřejmě na dlouhou dobu jedinou novou službou, kterou budou terminály Czech POINT poskytovat. Na začátku roku by mělo fungovat již 1300 poboček. Mimo to budou Czech POINTy na pobočkách České pošty. Celkem bychom se tak měli dočkat 3 tisíc terminálů.
Zdroj: Ihned.cz
Odpovědět na příspěvek