Už jsme zase o krok blíže k eObčankám
Elektronické občanské průkazy by mohly v roce 2010 nahradit hned několik průkazů. Kromě toho, že při řízení auta možná nebudeme muset myslet na několik karet, se můžeme těšit na snazší komunikaci s úřady.
Elektronické občanské průkazy, tzv. eObčanky, budou založeny na strojově čitelném kódu nebo elektronickém čipu, který v sobě ponese téměř libovolné množství informací.
V budoucnu by nám tak „na vše“ mohla stačit jedna čipová karta. Současný návrh zákona, který je v připomínkovém řízení, zatím počítá s nahrazením řidičských a zbrojních průkazů. Podle předkladatele návrhu zákonu Ministerstva vnitra se počítá i s tím, že by eObčanky sloužily také jako cestovní doklad v rámci EU (nutno dodat, že jako cestovní doklad v rámci EU již slouží současné občanky…)
Ve finále by pak měla být eObčanka jakýmsi identifikátorem sloužícím oprávněným osobám (policistům, úředníkům apod.) k identifikaci a přístupu k informacím v základních registrech, které jsou v současné době připravovány.
Protože v základních registrech budou obsaženy všechny podstatné informace o každém z nás, budeme teoreticky moci využívat eObčanku při každém kontaktu s veřejnou správou a nic víc potřebovat nebudeme. Ve vzdálené budoucnosti by tyto čipové průkazy mohly být využívány i v soukromém sektoru.
Pokud budete mít obavu z velkého bratra a nebudete chtít být „očipováni“ zbude Vám možnost mít na své eObčance podobný strojově čitelný kód, jako jsou již dnes například na cestovních dokladech.
Za průkazy se strojově čitelným kódem platit nebudeme, naproti tomu průkazy s elektronickým čipem nás vyjdou na 500 Kč. Pokud se rozhodneme ušetřit, připravíme se o další aplikace elektronického čipu, jako jsou elektronický podpis nebo informace o zdravotním pojištění.
V případě ztráty eObčanek by se mohl zloděj či nálezce dostat prakticky k celému našemu životu, tomu by ale mělo zabránit dvojí zabezpečení. Prvním opatřením bude redukce údajů čitelných pouhých okem. eObčanka by měla obsahovat pouze jméno, příjemní, datum narození datum a místo narození, pohlaví, státní občanství, podpis a údaje o platnosti průkazu. Elektronicky čitelná část občanky by zase měla být přístupná pouze po zadání PINu, který bude znát výhradně její držitel.
Zdroj: www.idnes.cz
Odpovědět na příspěvek