Úřad průmyslového vlastnictví se pochlubil elektronickými službami
Na včerejší tiskové konferenci pořádané Úřadem průmyslového vlastnictví při příležitosti oslav mezinárodního dne duševního vlastnictví, vystoupil předseda Karel Čada, aby po krátké prezentaci statistik registrací ochranných známek a patentů představil elektronické služby úřadu.
Karel Čada uvedl, že Úřad průmyslového vlastnictví poskytuje službu elektronického podávání již delší dobu.V současné době ale zavádí zlepšenou formu, která by měla ještě usnadnit přihlašovací aktivity. Byl zprovozněn nový přihlašovací formulář.
Dále Čada zdůraznil, že veškerá činnost úřadu je pod neustálou kontrolou veřejnosti, protože všechny přihlášky jsou okamžitě zpřístupněny na internetu. Aby nedošlo k chybě jsou veškerá data podaná elektronickou formou automaticky přesouvána do databáze. Databáze čítá v současné době okolo 800 tisíc podaných přihlášek.
Podobně je tomu u patentů. Na stránkách Úřadu průmyslového vlastnictví můžete dohledat veškeré patenty udělené bývalým československým, poté českým úřadem. Zde jde o databázi zhruba 300 tisíc patentových spisů, které jsou zdarma k dispozici. Patentový spis je zpravidla velmi rozsáhlý dokument čítající desítky až stovky stran.
Základní výhodou elektronické databáze je podle předsedy Úřadu průmyslového vlastnictví, skutečnost, že uvádí aktuální informace, to znamená, že zahrnuje i informaci o právním stavu – v jakém stadiu řízení se přihláška nachází. Dále se jediným kliknutím můžete dostat k celému textu patentového spisu.
Dalším tématem prezentace byla elektronická databáze ochranných známek, kde se podařilo všech 800 tisíc platných ochranných známek dostat „pod jednu střechu“. To znamená, že se opět jedním kliknutím můžete přesvědčit, který majitel má jaká práva.
Jako příklad ukázal Rada známky Becherovky – můžete na jedné stránce shlédnout všechny ochranné známky Becherovky.
Známky rovněž můžete vyhledávat podle nejrůznějších kritérií. I zde je samozřejmě uveden právní stav věci. Informace by tedy měla být úplná, bez chyb a měla by zahrnovat i údaje o tom pro jakou službu či výrobek je platná.
Stejně je tomu u průmyslových vzorů, to znamená u práce designérů. Jako příklad byly prezentovány telefonní přístroje. Na webu najdete fotografie či nákresy a stejné informace jako v předchozích případech. Databáze průmyslových vzorů obsahuje zhruba 30 000 designů, které jsou rozděleny do 223 skupin.
Na stránkách Úřadu průmyslového vlastnictví je zveřejněn také seznam správních rozhodnutí, kde jsou k dispozici všechna konečná rozhodnutí předsedy Úřadu průmyslového vlastnictví, od čehož si úřad slibuje především veřejnou kontrolu všech jeho rozhodnutí. Databáze obsahuje zhruba čtyři tisíce rozhodnutí ÚPV, plus desítky až stovky navazujících rozhodnutí soudu.
Na závěr prezentace elektronických služeb Úřadu průmyslového vlastnictví zmínil jeho předseda Karel Čada novinku – věstník v elektronické podobě, což má podle jeho slov hned dvě výhody: věstník již nevychází čtvrtletně ale měsíčně, a ještě se ušetří náklady na tisk.
Odpovědět na příspěvek