Skončila konference o veřejných zakázkách
V brněnském sídle Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže minulý týden proběhla dvoudenní konference o veřejných zakázkách. Konferenci otevřel svým proslovem předseda Úřadu Petr Rafaj, který účastníky přivítal a připomněl jim zásadní změny, kterými Úřad v posledních letech v oblasti veřejných zakázek prošel.
„Úspěšně jsme dokončili personální posílení naší sekce veřejných zakázek i budování technického zázemí pro tyto nově příchozí a můžeme se tedy plně soustředit na vyřizování každoročně narůstajícího počtu případů veřejných zakázek,“ uvedl Petr Rafaj s tím, že dalším neodkladným cílem je nyní plná digitalizace oběhu dokumentů.
„Tento krok by měl přinést výrazně větší komfort pro účastníky řízení, neboť budou moci kdykoliv nahlížet do elektronické verze spisu. Současně by mělo dojít ke zkvalitnění a zrychlení správních řízení. Narážíme sice na obtíže legislativní i technické, ale věřím, že do jednoho a půl roku bude tento systém funkční,“ dodal předseda ÚOHS.
První blok prezentací věnovaných zhodnocení dopadů „velké novely“ zákona o veřejných zakázkách zahájil Vlastimil Fidler z Ministerstva pro místní rozvoj. Ve své prezentaci zmínil klady i zápory klíčových změn novely č. 55/2012 a další možný vývoj těchto opatření.
Upozornil, že ministerstvo zpracovalo návrhy tří nových směrnic, které by měly vejít v platnost na podzim letošního roku, a současně připravuje nový zákon, s jehož platností lze počítat od ledna roku 2016. Potvrdil tím slova svých předřečníků o nestabilitě právního prostředí v oblasti zadávání veřejných zakázek.
Dopady novely z dubna 2012 na činnost ÚOHS shrnul ředitel Úseku veřejných zakázek I Michal Kobza. Zdůraznil zejména neustálý nárůst počtu návrhů i podnětů, které Úřad přijímá, což demonstroval na řadě statistických údajů porovnávajících situaci za posledních pět let. Neopomněl také připomenout vydání některých výkladových dokumentů, jimiž ÚOHS řešil některé nejasnosti v nových ustanoveních zákona.
Druhý den konference Sekce veřejných zakázek Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže na téma Dohled nad zadáváním veřejných zakázek – minulost, současnost a budoucnost zahájil Ondřej Dostal ze Stálého zastoupení České republiky při Evropské unii.
Ve své prezentaci se věnoval úpravám zadávání veřejných zakázek v Evropské unii, úlohou jednotlivých unijních institucí v regulaci zadávání veřejných zakázek, objasnil rovněž průběh legislativního procesu s možnostmi zapojení členských států.
Na obecný úvod navázala Vítězslava Fričová, ředitelka bruselské pobočky ERA (Europäische Rechtsakademie/Academy of European Law), s prezentací na téma Evropská pravidla zadávání veřejných zakázek.
Zaměřila se na judikaturu Soudního dvora Evropské unie vykládající směrnice o veřejných zakázkách a na modernizaci evropských pravidel zadávání veřejných zakázek. Připravovaná evropská směrnice rozšiřuje základní zásady transparentnosti a zákazu diskriminace o zásadu proporcionality. Dalším požadavkem je například zohledňování sociálních a environmentálních aspektů.
Dle vyjádření ÚOHS byla konference velice kladně přijímána a rozhodně můžeme počítat s jejím opakováním i v dalších letech.
Zdroj: www.uohs.cz
Odpovědět na příspěvek