Šéf lobbystické firmy členem rady ČTÚ – je to střet zájmů?
Český telekomunikační úřad (ČTÚ) má podle zákona o elektronických médiích (zákon č. 127/2005 Sb.) pětičlennou radu, která projednává zásadní rozhodnutí úřadu.
V dubnu letošního roku skončil mandát paní Marcele Gϋrlichové, čímž se v radě uvolnilo jedno místo. Členové Rady ČTÚ jsou jmenováni vládou a to na dobu pěti let. Musí přitom splňovat předpoklady, které jsou vymezeny přímo v zákoně o elektronických komunikacích.
Zákon vylučuje, mimo jiné, střet zájmů.
Radní tak:
nesmějí podnikat v oblasti elektronických komunikací, přijímat účast ve statutárních, řídících a kontrolních orgánech podnikatelů vykonávajících činnosti v působnosti tohoto zákona, vykonávat poradenskou anebo jinou odbornou pomoc ve věcech elektronických komunikací nebo jinak působit ve prospěch takových podnikatelů.
Přestože mandát paní Gϋrlichové vypršel v dubnu, její nástupce stále není znám. Původně měla vláda jmenovat nového člena 30. května, tedy v poslední den platnosti zákona, podle kterého navrhuje kandidáty do rady ČTÚ ministerstvo informatiky.
30. května však kandidát schválen nebyl, a tak vešel v platnost nový zákon – č. 110/2007 Sb. Podle této novely navrhuje kandidáty do rady ministerstvo průmyslu a obchodu v čele s ministrem Římanem.
Za nedlouho se v médiích objevilo jméno kandidáta, kterého Říman doporučuje vládě. Jde o Zdeňka Švrčka. Tento někdejší poslanec za ODS nesporně má potřebné zkušenosti. Problém je ale v tom, že je využívá na druhé straně barikády.
Pan Švrček je totiž majitelem lobbystické firmy Efor s.r.o. Podle jeho slov ke střetu zájmu nedoje. Až skutečně dojde ke jmenování, je Švrček připraven firmu prodat. Otázkou je, zda by neměl kandidát splňovat všechny podmínky dřív, než bude jmenován.
Zdroj: www.dsl.cz
Odpovědět na příspěvek