Co se chystá v eGovernmentu v následujících letech?
Ministerstvo vnitra připravilo konkrétní plány na implementaci v oblasti eGovernmentu na následující roky. Co se chystá?
Minulý týden se na webu Hospodářské komory objevily tzv. Implementační plány Strategického rámce rozvoje veřejné správy České republiky pro období 2014 – 2020, určené pro připomínkování.
V kostce jde o plány na další rozvoj eGovernmentu a veřejné správy včetně odpovědností, termínů a nákladů realizace.
Jde o detailní rozpracování nové koncepce rozvoje veřejné správy i eGovernmentu, kterou vláda schválila v srpnu tohoto roku („Strategický rámec rozvoje veřejné správy ČR pro období 2014 – 2020).
Současně se minulý týden uskutečnila konference s názvem „Budoucnost eGovernmentu v ČR“, na které byly základní obrysy těchto „Implementačních plánů“ nastíněny, v přednášce Ondřeje Felixe.
Jaké novinky jsou připraveny a na co se můžete těšit?
Rada vlády pro informační společnost
Včera Vláda schválila vznik Rady vlády pro informační společnost, která bude našim zákonodárcům radit v otázkách IT technologií (také byla schválena Rada vlády pro pro konkurenceschopnost a hospodářský růst).
„Jde o dobrou zprávu pro všechny. Konečně můžeme plně nastartovat koordinovaný rozvoj státních IT technologií a jednotlivých projektů tak, aby tyto technologie efektivně sloužily státu i jeho občanům a šetřily jejich peníze. Jako šéf Rady vlády pro informační technologie zajistím, aby tato platforma byla smysluplným poradním orgánem, který bude přicházet se skutečně relevantními návrhy,“ uvedl ministr vnitra Milan Chovanec.
Každý z orgánů bude mít přibližně dvacet členů zastupujících jednotlivé ministerské resorty – dopravy, pro místní rozvoj, financí, zahraničí, práce a sociálních věcí a dalších institucí, jako je Národní bezpečnostní úřad a Český telekomunikační úřad.
Členové Rad nebudou za svoji účast pobírat žádnou odměnu. Rady se budou scházet pravidelně, obvykle jednou za šest měsíců, mezitím bude jejich činnost řídit předsednictvo. První jednání Rad se uskuteční do dvou měsíců.
Rada vlády pro informační společnost byla zřízena okamžitě. Vláda současně uložila místopředsedovi vlády pro vědu, výzkum a inovace předložit do 30 dnů návrh nového materiálu, kterým bude zřízena Rada vlády pro konkurenceschopnost a hospodářský růst.
Podrobnosti si můžete přečíst zde: Stát posiluje podporu hospodářského růstu a rozvoj informační společnosti
Problémy mezi Vnitrem a Financemi?
Součástí nových plánů jsou i koncepční změny ve stěžejním dokumentu Strategie.
V médiích byl boj o „nadvládu“ nad IT jak se patří zdůrazněn a následně ze strany Vnitra ostře vysvětlen, např.:
- Babiš a Chovanec se dohodli na rozdělení státních IT systémů
- Reakce Ministerstva vnitra na článek v deníku Insider – Babiš a Chovanec se dohodli na rozdělení státních IT systémů
- Babiš a Chovanec si porcují vliv na státní IT
- Reakce na článek Jana Sedláka „Babiš a Chovanec si porcují vliv na státní IT“
V původním dokumentu schváleném v srpnu byly i následující odstavce:
„Zpracování, manipulace a archivace dat, které jsou sdíleny s orgány a institucemi EU, spadá ohledně provozování informačních technologií do působnosti Ministerstva financí, jelikož toto ministerstvo je gestorem informačních systémů v oblasti finančního řízení, daňové oblasti, státní pokladny, evidence pořizování a nakládání s majetkem, a další podpory ICT v rámci řídicích procesů na úrovni státní správy.
Ministerstvo financí má také v gesci zajištění páteřní infrastruktury pro služby, jejichž uživatelem jsou instituce státní správy. Ministerstvo vnitra je gestorem informačních systémů sloužících široké veřejnosti a zajišťuje páteřní infrastrukturu pro systémy využívané občany a fyzickými a právnickými osobami.“
To již v nových plánech na implementaci obsaženo není. Resorty se tak zjevně bez problému dohodly.
Konkrétní plány
eGovernmentu se konkrétně týká Strategický cíl č. 3, s názvem „Zvýšení dostupnosti a transparentnosti veřejné správy prostřednictvím nástrojů eGovernmentu“. Má jediný „podbod“, kterým je Specifický cíl 3.1, s názvem „Dobudování funkčního rámce eGovernmentu“.
Nový návrh na implementaci tento cíl rozepisuje do deseti hlavních aktivit, které jsou v plánu:
- Dobudování architektury eGovernmentu (Katalog povinných a volitelných služeb pro implementaci stávajících i budoucích agendových informačních systémů)
- Koncepční zajištění fungování eGovernmentu a realizace projektů ICT (Organizační rámec pro sdílené služby)
- Tvorba koncepčně strategického materiálu řízení investic do ICT (Strategický materiál řízení investic do ICT)
- Prosazování principu Open Data (Metodiky a centrální katalog, datasety)
- Rozšíření, propojení a konsolidace datového fondu veřejné správy a jeho efektivní a bezpečné využívání dle jednotlivých agend (50 až 100 centralizovaných agendových systémů publikujících nereferenční agendové údaje spolu s referenčnímí údaji prostřednictvím CMS 2.0)
- Dobudování informačních a komunikačních systémů veřejné správy a realizace bezpečnostních opatření podle zákona o kybernetické bezpečnosti (Zprovozněný centralizovaný provozní a bezpečnostní dohled v rámci CMS 2.0)
- Podpora vzniku a vybavení orgánů veřejné moci pro ochranu infrastruktury ICT
- Novelizace relevantní legislativy vztahující se k eGovernmentu (Novelizovaná legislativa)
- Realizace systému elektronické identifikace, autentizace a autorizace pro klíčové agendové informační systémy (Zprovozněný systém elektronické identifikace s připojenými agendovými systémy a další systémy dle popisu)
- Zajištění úplného elektronického podání vybraných agend (Zprovozněná funkcionalita CzechPoint@home pro klíčové agendy na PVS, propojená s agendovými systémy)
Jaké budou náklady?
Původní odhad na náklady, které budou potřeba na realizace výše zmíněného cíle byly 33 miliard korun.
Jaké jsou náklady nyní? Nové implementační plány hovoří přesně o částce 1 162 632 000,00 Kč. Hodně velký rozdíl oproti původnímu odhadu, že?
Zajímá Vás více (zdroj)?
Odpovědět na příspěvek