Rada vlády pro informační společnost prý nemyslí na občany
Na webu sdružení eStat se objevil článek Ivana Pilného, bývalého předsedy představenstva Českého Telecomu a prezidenta sdružení TUESDAY Business kritizující Radu vlády pro informační společnost a Strategii rozvoje služeb pro „informační společnost,“ kterou nedávno představila.
Autor článek nazval: „Úvozovky jsou na místě,“ čímž chtěl vyjídřit, že Strategie rozvoje služeb pro „informační společnost“ ve skutečnosti není rozvojem služeb pro společnost, ale rozvojem služeb pro veřejnou správu a vodou na mlýn jejím dodavatelům.
Co Pilného k vedlo k tak silnému obvinění? Autor článku se domnívá, že z toho, že Rada vlády je složena ze zástupců veřejné správy a lobistů vyplývá, že změny povedou k usnadnění práci úředníkům, nikoliv občanů.
Své tvrzení opodstatňuje Ivan Pilný příkladem trválého bydliště: Občan musí nahlásti trvalý pobyt, čímž úřadům usnadní jeho monitorování a komunikaci. Naproti tomu v soukromém sektoru je samozřejmostí, že si sami zvolíme kontatktní adresu. Pokud by tomu tak nebylo, asi bychom tyto služby neplatili a vtip je v tom, že za služby veřejné správy si platíme také a tak bychom to měli být právě my – občané, kdo bude na prvním místě. Na konec Ivan Pilný shrnuje svou „úvahu“ prohlášením, že samotná implementace technologií administrativu nezjednoduší a ani neušetří peníze.
S poslení větou souhlasí asi každý, kdo se o zmiňovanou problematiku zajímá. Souhlasí s ní dokonce oni kritizovaní členové Rady vlády pro informační společnost a nemůžeme si nevšimnout, že kromě implemontování moderních technologií se provádějí i systémové a procesní změny, jinak by to totiž nešlo. Vždyť s prohlášením, že nelze technologie jen tupě „nasazovat“ na zkostnatělé časově i finančně náročné procesy vystoupil na nedávné konferenci ISSS sám premiér a předseda Rady pro informační společnost Mirek Topolánek. Dokonce uvedl i konkrétní kroky, které je třeba učinit. Proto se uvedený příklad (argument) s trvalým pobytem jeví jako poněkud slabý a malicherný.
A co další příklady konkrétních chyb strategie? Ty jsme tam, bohužel, hledali marně.
Zdroj: www.estat.cz
Odpovědět na příspěvek