Proč lékaři nechtějí eGovernment?
Od 1.1.2014 už nebudeme muset řešit, který díl neschopenky máme odevzdat zaměstnavateli při začátku neschopnosti, který díl při ukončení, ale hlavně už nebude třeba v nemoci řešit, jak vůbec doručit neschopenku. Zákon říká, že budou již jen elektronické.
Elektronická neschopenka? Co to je? Už skoro dva roky mají lékaři možnost kromě klasické papírové vám vystavit místo toho elektronickou. Ještě jste se s tím nesetkali? Podle lékařské komory to zatím využívá jen asi 100 lékařů. Proč tak málo? Proč jen stovka, když za tři měsíce to budou muset používat všichni. Nebo ne?
Lékařská komora se brání tomu, aby tuto povinnost lékaři museli mít. Co jim vadí?
1) Lékaři prý o tom nevěděli a nemohli se připravit
Když pomineme tu skutečnost, že někteří to již využívají, tak se naskýtá otázka, co pro lékaře dělá jejich komora. Jednotliví lékaři jistě nemají čas číst zákony, ale od čeho mají profesní sdružení? Vidí-li v tom komora nějaký problém, tak proč to neřešila již před rokem? Takto to vypadá, že to schválně nechali na poslední chvíli, aby měli argument, že se to nedá stihnout.
Mám-li na něco 3 měsíce, pak se to jistě stihnout dá. Stačí, aby komora zorganizovala pro své členy školení.
2) Někteří lékaři prý nemají datovou schránku
Takový protiargument snad ani nelze brát vážně. Datovou schránku si lze zřídit na každé poště nebo jiném pracovišti Czech Point za 5 minut. Kromě toho, část lékařů jsou normálně v pracovním poměru a tedy datovou schránku si zakládat nemusí. Pochopitelně využijí datovou schránku svého zaměstnavatele.
3) Někteří lékaři prý nemají počítač
To by mohl být problém. Nicméně ti, co nemají svůj počítač, jsou pravděpodobně opět ti, co jsou zaměstnáni v nějaké poliklinice. Nepotřebují tedy mít vlastní kompjútr.
A lékaři, kteří jsou soukromí a kteří si museli vybavit ordinaci a čekárny za své nemalé peníze, že by neměli pár tisíc navíc na počítač? To rovněž jako argument obstojí jen těžko. Nemluvě o tom, že každý soukromý lékař dávno ví, že počítač mu peníze nežere, ale naopak šetří. Takže je dávno mají.
4) Největší problém bude u nedostatkových obvodních lékařů, mezi kterými je spousta důchodců, kteří s počítačem neumí
I u tohoto důvodu se nabízí otázka, zda lékařská komora vůbec chápe, o co se jedná. Byl jsem u lékaře mnohokrát a pokud zrovna neměla sestra dovolenou, tak vždy administrativu vyřizuje sestra. Takže i v případě, že by úctyhodný kmet, který se v důchodu věnuje bohulibému léčení bližních svých a neumí s počítačem, tak jeho sestra určitě umí. A jestliže sestra umí vystavit papírovou neschopenku, proč by neměla umět vystavit tu elektronickou?
A tyto argumenty by měly bránit tomu, aby se zjednodušila práce s neschopenkami? Všichni víme, jaká je situace. Komu z Vás se stalo, že by Vám hned v den vystavení neschopenky dorazila kontrola? Nebylo to dost dobře možné. Nyní již to možné bude.
Nebo že by právě tohle byl ten důvod, proč někdo bojuje za odložení povinných elektronických neschopenek?
Bohužel ministr zdravotnictví v demisi lékařské komoře ustoupil. Asi proto, že i lékaři jsou voliči.
Odpovědět na příspěvek