Ohlédnutí Jiřího Peterky za státní politikou v oblasti internetu v roce 2007
Jiří Peterka se ve svém článku na Lupě ohlíží za státními aktivitami v podpoře rozvoje českého internetu. Jím vystavené vysvědčení není příliš lichotivé…
Hned první odstavec Peterkova článku působí dojmem, že stát naprosto rezignoval na jakoukoliv podporu informační společnosti v České republice.
Peterka píše: „Přestal plnit Národní broadbandovou strategii, přestal přispívat na broadbandové projekty, nepokračuje v Národním programu počítačové gramotnosti a přestal pomáhat školám při zajištění jejich přístupu k internetu. Mezi poslanci se naopak objevily snahy bojovat proti zneužívání internetu a mezi úředníky dokonce snahy cenzurovat internet.“
Vzápětí dává Jiří Peterka vše za vinu zrušení Ministerstva informatiky, které bylo centrálním orgánem, jenž měl všechny výše zmíněné projekty na starosti. Na podporu státní politiky je ale třeba říci, že nejaktivněji se Ministerstvo vnitra, které „požralo“ Ministerstvo informatiky, prezentuje právě aktivitami v budování českého eGovernmentu.
Co se týče zrušených projektů nabízí se opět velmi jednoduché odůvodnění: česká informační společnost už je na takovém stupni vývoje, že podobné projekty nepotřebuje. Zda to tak je či není, nechť posoudí každý sám.
V jednom má však Jiří Peterka nepochybně pravdu. Zanikl subjekt, který jednotně a s nasazením reprezentoval stát v oblasti internetu a informačních technologií jako takových. Je to právě jednotný postup, který jak se zdá chybí nejvíc.
Ministr Říman do ničeho zasahovat nehodlá
Protože některé kompetence zrušeného Ministerstva informatiky přešly i pod Ministerstvo průmyslu a obchodu, věnuje se Peterka také ministru Martinu Římanovi. Říman zastává názor, že český internet je již plně liberalizovaný a není třeba do něj nijak zasahovat. To Peterka vítá, ale obává se, že nějaká podpora je stále třeba.
Zmatky při rozebírání kompetencí
Pozornosti Peterky neunikly ani zmatky kolem rozebírání zrušeného MI. Původně se počítalo s tím, že by hlavní kompetence přešly přímo na premiéra. Z toho sešlo a tak se úlohy nadresortního koordinátora ujalo Ministerstvo vnitra, které je ale podle Peterky známé jako nejkonzervativnější české ministerstvo, a tak bude těžko bojovat proti resortismu.
Rada vlády pro informační společnost
Dále se Peterka zabývá vznikem Rady pro informační společnost. Ta měla být zárukou, že se věci budou hýbat. Bohužel jsme se zatím nedočkali žádné aktivity kromě jmenování členů a ustanovení výboru, který měl za úkol Zpracování strategie rozvoje informační společnosti v České republice pro období 2008 –2012. Zdá se, že to však do konce roku 2007 nestihne a tak můžeme říct, že Rada vlády pro informační společnost neudělala od svého vzniku vůbec nic.
Celý článek naleznete zde.
Zdroj: Lupa.cz
Odpovědět na příspěvek