Na internetu budou přístupné informace o příjmech a majetku politiků
Na základě zákona č. 159/2006 Sb. o střetů zájmů budou na internetu veřejně přístupné elektronické registry majetkových a příjmových oznámení.
Zákon ukládá povinnost přiznávat své příjmy a majetek všem veřejným funkcionářům. Kdo je kdo není veřejný funkcionář, je vymezeno přímo v zákoně č. 159/2006.
Každý veřejný funkcionář je, počínaje rokem 2007, povinen písemně poskytnout informace o svých příjmech, majetku a případných dluzích do centrálního registru, pod který spadá. Oznámení se bude vkládata do registru vždy za uplynulý rok. Vedení registru zabezpečí evidenční orgány.
Evidenční orgány se liší podle úřadu jemuž registr spravují. V případě poslanců a senátorů budou vedení registrů zajišťovat mandátní a imunitní výbory, dále budou mít vlastní registry ministerstva a jiné ústřední orgány státní správy, krajské úřady, města a obce.
V Praze bude mít registr příjmu a majetku na starosti ředitel magistrátu, v ostatních městech dostanou tento úkol tajemnící magistrátů a tajemníci resp. starostové obecních úřadů.
Všechny výše uvedené registry bude plnit svou funkci až v příštím roce, protože veřejní funkcionáři mají povinnost přiznávat své příjmy a majetek až za rok 2007, přičemž lhůta k podání je 30. června 2008.
Nový zákon o střetu zájmů však může způsobit komplikace novinářům, kteří by chtěli informace z těchto registrů zveřejnit. Zákon totiž zakazuje zveřejňovat takto získané informace k jinému účelu, než ke zjištění případného střetu zájmů.
„Myslím, že bude třeba to vykládat s rozumem. Na jedné straně to nemá vést ke skandalizaci, na druhé straně, pokud jsou oznámení v nějakém veřejném registru, kam mají přístup novináři, tak všichni počítají s tím, že je budou používat,“ domnívá se Marek Benda, předseda ústavně-právního výboru poslanecké sněmovny.
Zdroje:
Odpovědět na příspěvek