Na dobudování eGovernmentu budou potřeba desítky miliard?
V roce 2011 dostalo Vnitro za úkol připravit strategický dokument o dalším směřování eGovernmentu a veřejné správy. Po několika pokusech a odkladech byl nakonec dokument připraven letos. Měl být dodán vládě k projednání do konce června. Místo toho ale vznikla nová, úplně jiná verze, která bude k projednání dodána v nejbližších dnech.
Jiří Peterka se ve svém článku na serveru Lupa.cz tomuto tématu věnuje podrobně.
Co se dělo a jaký je stav?
První verze strategického rámce vznikla v roce 2012 pod názvem Strategický rámec rozvoje veřejné správy a eGovernmentu 2014+. Tehdy ještě jako společný dokument pro rozvoj obou oblastí. Byl silně kritizován a kabinet jej nakonec ani neprojednal.
Následně došlo k rozštěpení tohoto dokumentu na dva: „Strategický rámec rozvoje veřejné správy“ a „Strategický rámec rozvoje eGovernmentu 2014+“.
Nová vláda se k přijetí obou dokumentů ve svém programovém prohlášení zavázala.
Na konci června ale vláda rozhodla, že chce pouze jeden ucelený dokument s názvem „Strategický rámec rozvoje veřejné správy České republiky a eGovernmentu 2014+“, který má být předložen do konce června.
Zmatky a zbytečná práce? Trochu.
Dvě rozdílné verze
Jiří Peterka při psaní svého článku narazil na dvě verze požadovaného dokumentu. Jednu s datem připomínek do konce června, druhou s datem do konce července. Obě na webu Hospodářské komory ČR (první verze je zde, tady další verze).
Možná v reakci na připomínky u první verze je ta druhá podstatně jiná. Jiří Peterka píše, že zatímco první verze je podle něj jasná, stručná a věcná, druhá verze toto místy postrádá. Budí zdání, že někdo nestihl vše „doladit“ a tak jsou vnesená data trochu nekonzistentní.
Rada vlády pro informační společnost
Její založení druhá verze dokumentu navrhuje. Jako náhradu za současné Grémium veřejné správy, které prý nefunguje. Bude mít na starosti koordinaci naplňování strategického rámce ve veřejné správě.
Tato Rada je dnes vlastně součástí Rady vlády pro konkurenceschopnost a informační společnost. Dojde k roztržení této organizace na dvě? Dle vyjádření Vnitra se na tom už pracuje. Proč to ale nebylo zmíněno již v první verzi nebo to v té druhé není pořádně rozvedeno?
Problémy a finance
Obě verze jsou prohlašovány jen za jakési inventury problémů, nikoli za dokumenty obsahující řešení, či alespoň jeho nástin.
Druhá verze ale na rozdíl od té první uvádí alespoň hrubý odhad financí, které bude český eGovernment ke svému dalšímu budování potřebovat. V dokumentu stojí – „řádově desítky miliard Kč (současný odhad – 33 miliard Kč)„.
Pravděpodobně sice bude tato částka financována z prostředků EU, ale co se bude pořizovat za tak obrovskou částku? Dokument bohužel nic konkrétního neuvádí.
I dosud nerealizované projekty eSbírka a eLegislativa, které v dokumentu stejně uvedeny nejsou, by měly spolknout maximálně půl miliardy. K čemu tedy 33 miliard? Střelba od boku či přesný rozpočet, který je ale znám pouze autorovi dokumentu?
Odpovědět na příspěvek