Jak to vypadá s reformami eGovernmentu a ICT?
Současná vláda se zavázala ve svém vládním prohlášení z února 2014 k významnější podpoře ICT, eGovernmentu a internetové ekonomiky. Jak od té doby postoupily jednotlivé projekty a co můžeme očekávat?
Nedávno byl přijatý nový Národní program reforem, který můžeme brát jako jakési rozpracování vládního prohlášení. V něm se můžete podrobně seznámit s plány současné vlády a klidně i porovnat s programy z předešlých let. Na internetu jsou snadno k dohledání.
Jak to vypadá s Registrem smluv a Registrem přestupků?
Z loňského programu byl prakticky beze změny do toho letošního přenesen záměr na vytvoření Registru přestupků.
„V rámci vytváření Registru přestupků bude v roce 2014 vládě předložen návrh nové právní úpravy, včetně opatření postihujících opakované páchání přestupků, a návrh nové zákonné úpravy evidence přestupků.“
Dalším bodem je také vytvoření Registru smluv, o němž se v současné době vedou rozsáhlé diskuze. Vláda se prozatím hlásí k záměru navrhnout příslušnou právní úpravu a dalším krokům především v souvislosti boje proti korupci.
eSbírka a eLegislativa prozatím odloženy
Letošní program reforem, stejně jako ty dva předešlé, se odkazují na strategii realizace projektu Smart Administration, který má za cíl koordinovat veškeré procesy směřující k efektivní veřejné správě a přátelským veřejným službám. Ta byla vytvořená pro roky 2007 až 2015.
Posledními resty této strategie by měly být eSbírka a eLegislativa.
Pár dní po přijetí letošního programu reforem ministr vnitra oznámil, že realizace těchto dvou projektů musela být odložena až do doby dostupnosti financí z nadcházejícího programového období 2014+. Z toho stávajícího by se bohužel projekty realizovat a z větší části zaplatit z unijních prostředků nestihlo, ministerstvo ve své rozpočtové kapitole dostatek prostředků také nemá.
„Kontrolovali jsme šest projektů a příprava všech je v poměrně žalostném stavu. Na základě zjištění interního auditu jsme nuceni zastavit projekt eSbírka a eLegislativa za půl miliardy korun, protože projekt není možné dokončit ve stanoveném čase,“ uvedl ministr vnitra Milan Chovanec.
Nová strategie?
Protože současná strategie Smart Administation v příštím roce končí, je potřeba připravit novou.
Loňská verze Národního programu reforem ještě počítala s dvojicí strategických dokumentů: s „Koncepcí dokončení reformy veřejné správy“ a „Strategickým rámcem rozvoje veřejné správy a eGovernmentu 2014+“. Měly být předloženy vládě ještě v roce 2013, ale nestalo se.
První z dokumentů byl (již dříve) odmítnut zejména na komunální úrovni, a druhý byl rozdělen mezi dva samostatné dokumenty: Strategický rámec rozvoje veřejné správy 2014+ a Strategický rámec rozvoje eGovernmentu 2014+. Oba by měly být předloženy a přijaty ještě v tomto roce.
Strategický rámec rozvoje eGovernmentu 2014+ je nutný pro čerpání prostředků z unijních zdrojů na projekty eGovernmentu v rámci nadcházejícího programového období 2014+.
Infrastruktura, internet a internetová ekonomika
Rozvoj digitální infrastruktury je bohužel zmíněn jen v malém rozsahu a víceméně kopíruje to, co bylo uvedeno loni. Je zmiňován dokument Digitální Česko v. 2.0 – Cesta k digitální ekonomice. V návaznosti na něj se v programu píše, že vláda podpoří posílení digitální ekonomiky, zvyšování dostupnosti ICT i digitální gramotnosti.
Novinkou je, že je zmíněna potřeba snižovat náklady na výstavbu nových elektronických komunikací.
Pokud jde o internetovou ekonomiku, program zmiňuje pouze zlepšování ekonomiky jako takové, k té internetové nic bližšího neuvádí.
Zvažuje se sektorová daň na telekomunikace
Na závěr ještě drobnost. Současná vláda se znovu vrací k myšlence vyššího zdanění tohoto sektoru. Záměr byl zmíněn již v koaliční smlouvě, kde byl uveden jako možnost pro financování snížené sazby DPH.
V programovém prohlášení zmínka nebyla a stejně tak se o ní nemluvilo ani poté. Až nyní v Národním programu reforem je tato možnost znovu zmíněna, i když prozatím pouze v jakési fázi zvažování a možnou realizací až v roce 2016.
A o jaké navýšení by se jednalo? Z pohledu ČSSD, kteří o tomto kroku hovořili před volbami, by se dosavadní daň 19% mohla změnit na rozmezí 25 – 30%.
Zdroje:
- Národní program reforem
- Lupa.cz – Podpora internetové ekonomiky? Vláda zvažuje zvýšení zdanění telekomunikací
Odpovědět na příspěvek