Město, kultura a cestovní ruch
Ve dnech 22. a 23. dubna tohoto roku se konal letošní první ročník již tradičního semináře, který dvakrát ročně pořádá Asociace pro urbanismus a územní plánování. Letošní jarní seminář hostoval v nádherné Litomyšli. Záštitu nad akcí převzal starosta Litomyšle Michal Kortyš a náměstek hejtmana Pardubického kraje Jan Tichý.
Úvodní slovo si vzal Ing. Jan Janeček, první místostarosta Města. Dále následovala řada zajímavých přednášek, které se více či méně točily kolem tématu semináře. Účastníci se mohli seznámit s pracemi na ÚP Litomyšle, v projevu Ing. arch. Petra Hrůši, Pardubický kraj prezentoval Ing. Pavel Kalivoda, vedoucí odboru regionálního rozvoje. Ten seznámil přítomné se základními čísly a informacemi o kraji i o městě. Např. v Pardubickém kraji je celkově největší podíl malých a středních obcí, jsou zde tipická souměstí jako např. Pardubice-Chrudim, je zde celkově nižší průměrná mzda a nižší nezaměstnanost atd.
Město Litomyšl se snaží čerpat finanční prostředky na obnovu i rozvoj z různých finančních zdrojů, nejen krajských, ale též evropských. Se záměry i s nově zrekonstruovanými prvky ve městě, přítomné seznámil ve velice poutavé přednášce Ing. Josef Filipi. Doprovodil svou prezentaci poutavými fotografiemi jak byla určitá místa ve městě zdevastována a jak vypadají v současné době po rekonstrukci apod.
Účastníci se mohli s městem seznámit buď na soukromých procházkách, nebo v pátek odpoledne na exkursi s odborným výkladem. Bylo nádherné počasí, takže jistě nejeden účastník tyto možnosti využil.
Další velice zajímavou přednášku prezentoval pan Mgr. Ondřej Seifert, starosta královského horního města Kutná Hora. V jeho přednášce se objevil fakt, že sice město disponuje významným turistickým potenciálem, ale většinou jde o řízené jednodenní výlety z Prahy. Málo turistů se zde zdrží delší dobu, což má druhotný vliv na domácí zázemí (restaurace, hotely apod.).
Společenský večer se jistě povedl. Dvakrát do roka, na jaře a na podzim, se seminářů účastní nejen členové asociace, ale i další odborná veřejnost. Společenský večer pak slouží k různým diskusím, „probírají a propírají“ se zde aktuální témata a vyměňují se názory i zkušenosti z praxe.
Druhý přednáškový den byl věnován „zahraničním“ zkušenostem. Přednášky vedli naši slovenští kolegové a věnovali se ochraně památkové rezervace Banská Šťiavnica, nebo územnímu plánování v Tatranském národním parku.
Pořadatelé na konci semináře pozvali účastníky na jubilejní desátý seminář, který se bude konat v říjnu v Praze.
Odpovědět na příspěvek