Má se kraj starat?
Všechny nemocnice zřizované Krajem Vysočina by mohly mít do dvou až tří let jednotný informační systém. Důvodem je zastaralost současných nemocničních informačních systémů a rychlý rozvoj informačních technologií spojený se zaváděním nových elektronických prvků ve zdravotnictví, jako jsou například eRecepty, eNeschopenky a podobné systémy.
V jiných krajích většinou v nemocnicích fungují jednotné komunikační platformy, to znamená, že jejich informační systémy jsou spolu schopné za určitých podmínek komunikovat. „Mohli bychom jít stejnou cestou, ale z hlediska perspektivy je to vyhazování peněz,“ řekl hejtman Jiří Běhounek.
Nuceně sjednotit nebo ponechat?
Je zvláštní, že kraj spouští projekt, na který je názor, že by to bylo vyhazování peněz. Nicméně ta úvaha je správná. Máme nemálo příkladů, kdy centrálně vysoutěžený systém distribuovaný více právním subjektům vyšel dráže, než když právní subjekty využily volnosti a soutěžily samostatně.
Zvláště, když součástí soutěže mají být v prvním kroku dodávky koncových počítačů, není nutné je soutěžit centrálně. Něco jiného je, zabezpečit, aby informační systémy jednotlivých nemocnic mezi sebou komunikovaly. Jenže i to lze zabezpečit i jinak než tím, že se vysoutěží shodný systém. Kraj by neměl rezignovat na svou roli tvůrce metodiky a ujmout se jí i v oblasti ICT.
Definovat, co systémy mají umět a nechat ředitele, ať to zajistí. Pokud by přesto vyhrála pohodlnější myšlenka centrálního systému, podle počtu uživatelů by se jednotný nemocniční informační systém stal zřejmě nejrozsáhlejším informačním systémem v kraji. A to jako důvod rozhodně nestačí.
Zdroj: Deník veřejné správy
Odpovědět na příspěvek