Jsou české portály validní?
David Procházka se ve svém článku na Lupě.cz zabývá validitou významných českých vyhledavačů, zpravodajských serverů a serverů pohybujících se v IT a komunikacích.
Co je validita
Pokud je web validní znamená to, že dodržuje standardy nutné ke komunikaci s většinou internetových prohlížečů. Aby mohla být validita zajištěna, je třeba shodnout se na jazycích, kterými budou webové stránky programovány.
Jak konstatuje Procházka, kdyby nebyly standardy dodržovány, došlo by k tomu, že by každý výrobce prohlížeče mohl používat vlastní jazyk pro návrh webových stránek, vlastní protokol pro komunikaci mezi serverem a prohlížečem a podobně.
Tvůrci internetových stránek by buď museli náročně implementovat jazyky všech prohlížečů nebo se rozhodnout, kterým prohlížečům bude jejich web přístupný.
V dnešní době kdy je používáno mnoho prohlížečů je toto řešení nereálné. Standardizaci se věnuje několik organizací. Například ISO, ECMA nebo W3C (World Wide Web Consortium). Právě na W3C se ve svém článku David Procházka zaměřil.
Pravdou je, že udržet stoprocentní validitu je mnohdy téměř nadlidský výkon. Vývojáři internetových stránek se proto snaží docílit alespoň maximálně stejné funkčnosti a zobrazení v nejpoužívanějších prohlížečích.
Pro vytváření webových stránek měst a obcí vám může být užitečný náš seriál. Zatím jsme pro vás zpracovali tato témata:
- Vytváříme webové stránky města (1. díl)
- Vytváříme webové stránky pomocí redakčního systému (2. díl)
- Nebraňme uživatelům v získání informací (3. díl)
- Web musí být vidět (4. díl)
Připravujeme další díly, ve kterých se zaměříme na konkrétní problémy vytváření webových stránek měst a obcí.
Ověřte si validitu svých stránek
Pokud si chcete ověřit validitu svých stránek, odkazuje vás Procházka na validator.w3.org. Stránky jsou určeny pro ověření standardů HTML a XHTML.
V nabídce webu ale naleznete možnost ověření dalších standardů.
Validita vyhledavačů
Nejpoužívanější český vyhledavač Seznam vygeneroval 23 chyb.
Centrum je na tom s 29 chybami podobně.
Počet chyb dalšího českého vyhledavače Atlasu už zní hrozivěji, vygeneroval 182 chyb.
U Yahoo bylo zaznamenáno 34 chyb. Ani Google s 51 chybami příliš neuspěl.
Nicméně všechny jmenované portály fungují ve valné většině prohlížečů bez problémů
Zpravodajské servery
Nejlépe je na tom Blesk, který je stoprocentně validní. Idnes a portál Aktuálně mají shodně po dvou chybách. Novinky jsou na tom s 27 chybami hůře.
Firmy působící v IT a komunikacích
Společnost Telefonica O2 má hned na hlavní stránce několik málo chyb, v podstránkách ale toto číslo narůstá až na 20 – 30 chyb. T-mobile se drží pod hranicí pěti chyb v základním webu. Stránky Vodafonu jsou plně validní. Stejně tak je tomu u stránek Českých radiokomunikací. Naopak více než 70 chyb lze najít na stránkách nováčka na českém trhu U:fona.
V závěru Procházka zdůrazňuje nutnost dodržování standardů. Zároveň však podotýká, že u bezplatných projektů je zaručení stoprocentní validity velmi složité. Jako příklad uvádí Pocházka svůj osobní web, realizovaný bezplatným RS Joomla – vykazuje 350 chyb.
Zdroj: Lupa.cz
Odpovědět na příspěvek