Jakou úroveň služeb poskytují weby veřejné správy?
David Procházka na serveru Lupa.cz porovnává nejdůležitější weby veřejné správy.
Největší pozornost je v článku věnována Portálu veřejné správy, projektu zaniklého ministerstva informatiky, jenž by měl být rozcestníkem, na který se občan obrátí na první místě.
Na úvod Procházka konstatuje rapidní zlepšení úrovně elektronických služeb poskytovaných veřejnou správu.
Orgány veřejné správy prý konečně pochopily, že „internet není jen ICQ a vyhledávání informací,“ ale že jeho prostřednictvím lze rychle a efektivně komunikovat s občany.
Portál veřejné správy
Portálu veřejné správy se podrobně věnujeme v našem stejnojmenném seriálu, proto pouze doplníme následující informace. Hlavní řešitelé projektu jsou: IBM a Microsoft. Podle Petra Vorlíčka z tiskového odboru ministerstva vnitra jsou na rozvoj a provoz PVS v letošním roce plánovány výdaje ve výši zhruba 55 milionů korun. Z toho na transakční část se počítá s 22 miliony korun.
Obchodní a živnostenské rejstříky
Obchodní rejstřík je součástí serveru justice. Naleznete tam detailní informace o všech právnických osobách v České republice. Seznam živnostníků, obor, ve kterém podnikají a další informace naleznete na www.rzp.cz. Oba servery pokládá autor článku Procházka za přehledné a dostačující.
Ministerstva, vláda, Pražský hrad
K webu Hradu, na kterém naleznete informace o současném prezidentovi, první dámě, prezidentech v minulosti a o rozhodnutí prezidenta, nemá Procházka výhrady.
Web vlády je ovšem, podle Procházky, chudý. Stránky poslanecké sněmovny jsou zase zastaralé. U ministerstev úroveň kolísá případ od případu. Kladné hodnocení si vysloužilo ministerstvo práce a sociálních věcí, záporné naopak ministerstvo spravedlnosti.
Závěr
Na závěr autor článku chválí zlepšení, k dokonalosti nás však čeká ještě dlouhá cesta.
Zdroj: Lupa.cz
Odpovědět na příspěvek