eStat zveřejnil analýzu problematiky eIdentity (3. díl)
V dnešním dílu našeho seriálu o materiálu sdružení eStat, analzyujícího problematiku eIdentity, se zaměříme na technické prostředky identifikace a nosiče e-Identity.
V současné době je světově nejrozšířenějším nástrojem sloužícím k identifikaci jedince identifikační karta. Identifikační karty nejčastěji označují příslušnost ke státu, společnosti apod.
V řadě státu je vydávána identifikační karta jako všeobecně povinný doklad. V České republice jej nazýváme občanský průkaz. V dalších zemích nahrazují občanské průkazy jiné karty označující příslušnost občana k systému (sociálního pojištění, registru řidičů apod.).
Všechny identifikační karty fungují na stejném principu. Jde o to přiradit jedinci jednoznačný identifikátor, ve většině případů číselný. Tento identifikátor pak bývá propojen s centrálním registrem obyvatel.
Karta s magnetickým páskem
Plastová karta s magnetickým páskem je nejvíce rozšířena v bankovnictví. Magnetický proužek slouží jako médium pro provedení elektronické transakce. Tato technologie ale negarantuje dostatečné zabezpečení a tak se od ní již ustupuje.
Čipová karta
Čipová karta je nosič informací s integrovaným čipem. Na čipu může být hned několik informací a vyhovuje i z bezpečnostního hlediska. Proto se v současnosti jeví jako nejvhodnější řešení problému „kam s elektronicko identitou občana“.
Standardy pro používání čipových karet jsou vytvářeny standardizačními institucemi (normy ISO/IFC a CFN). Čip musí být dostatečně zabezpečen, například kryptografickými moduly. V České republice se můžeme s takovou kartou setkat u multifunkčních karet opencard, které jsou v současné době zaváděny v Praze.
V Evropě se můžeme s čipovou kartou setkat například v podobě čipové karty Evropského zdravotního pojištěnce. Tyto karty již používají Rakousko, Německo, Itálie, Lucembursko, Litva, Nizozemsko a Lichtenštejnsko.
Radiofrekvenční identifikační čip
Identifikace na základě čipu ovládaného rádiovou frekvencí je technologie umožňující automatickou identifikaci a sběr údajů. Tato technologie je jednou z nejrychleji se rozvíjejících technologií na světě. Představuje obrovský potenciál, ale zároveň hrozbu, umožňuje totiž sledovat předměty, zvířata a osoby na dálku bez jejich vědomí. Tzv. RFID technologie je již využívána u cestovních pasů s biometrickými údaji, tam je ale čtecí vzdálenosti pouze 10 až 20 cm.
Bezpečnostní problém je však v tom, že zatím nelze 100% zaručit, že někdo nebude číst naše biometrické údaje neoprávněně. Tento problém byl zčásti vyřešen aplikací standardu EAC (Extened Access Control). Evropská komise tedy považuje tuto technologie za průchozí a dává jí zelenou.
Technologie NFC
koncem roku spustil britský operátor 02 testování mikroplateb na dálku – NFC (near field comunication). Tato technologie je instalována v mobilních telefonech. Při placení zákazník prostě přiloží mobilní telefon ke čtecímu zařízení. Tato technologie by mohla být v blízké budoucnosti rovněž využívána k identifikaci v systémech eGovernmentu.
Krádeže identity
Krádeže identity a jiné podvody tohoto typu jsou nerychleji se rozvíjejícím typem kriminality. Tato kriminalita je založena na nelegálním přivlastňování cizí identity nebo pozměňování vlastní identity.
Krádeží identity není jen použití odcizených či padělaných důkazů ale také neoprávněný přístup k bankovním účtům, což je nejčastějším trestným činem v této oblasti kriminality. kriminalita související s krádeží nebo odcizením identity se rozvíjí kvůli nedostatečnému zabezpečení aplikací v bankách, ale i státních institucích.
Krádeží identity jsou ohroženy prakticky všechny věkové kategorie a v roce 2005 bylo v USA některou formou této kriminality postiženo více než 6 miliónů osob.
Celý materiál naleznete „Elektronická identifikace občana v systémech eGovernment“ naleznete zde.
Díly seriálu:
eStat zveřejnil analýzu problematiky eIdentity (1. díl)
eStat zveřejnil analýzu problematiky eIdentity (2. díl)
eStat zveřejnil analýzu problematiky eIdentity (3. díl)
Odpovědět na příspěvek