eGovernment na evropské úrovni
Problém vzájemného nesdílení informací, který se snaží odstranit základní registry, netrápí pouze Českou republiku, ale i mnohé další země Evropské unie.
Spolu s budováním „Evropy bez bariér“, kdy již padly mnohé překážky, je důležité se zaměřit na odbourávání bariér v oblasti eGovernmentu a umožnit vzájemné sdílení informací nejen na národní, ale i evropské úrovni. V souvislosti s volným pohybem je třeba věnovat pozornost zejména poskytování služeb přes hranice, kdy možnost jednoznačné a právně ověřené identifikace při elektronické komunikaci představuje jeden z klíčových bodů rozvoje eGovernmentu na evropské úrovni.
Vzájemné uznávání národních elektronických občanských průkazů (eID) a ověřený přístup k veřejným službám po celé Evropě je jedním z prioritních cílů strategie i2010. Tento problém si uvědomuje především Evropská komise, která v rámci komunitárního programu pro konkurenceschopnost a inovace (tzv. programu CIP ICT-PSP) významně podpořila projekt STORK, jehož cílem je právě vytvoření kompatibilního systému pro vzájemné ověřování identity mezi členskými státy Evropské unie.
Dalším z evropských projektů podpořených z programu CIP ICT-PSP je projekt PEPPOL, který se zaměřuje na aspekty spojené s veřejnými zakázkami (tzv. eProcurement). V rámci projektu STORK proběhne nejprve průzkum stávajících národních identifikačních řešení, na základě kterého bude navržen model pro elektronickou komunikaci potřebných identifikačních údajů nezávislý na jednotlivých národních řešeních. V rámci pilotního projektu bude připraveno několik ukázkových situací, mezi které bude patřit např. výměna elektronických dokumentů mezi státními úřady různých zemí, online vyřízení změny adresy při přestěhování se do jiné země či bezpečný chat pro děti se zajištěním pravé identity všech zúčastněných.
V rámci našeho předsednictví uspořádalo Ministerstvo vnitra ve spolupráci s Evropskou komisí konferenci „eID a veřejné registry“. Tato konference proběhla paralelně s již tradiční konferencí Internet ve státní správě a samosprávě (ISSS) tak, aby se s budoucností evropského eGovernmentu a s jednotlivými projekty včetně STORKu mohli seznámit i zástupci české veřejné správy.
Velmi podstatné téma současnosti představuje finanční krize, ve které se celý svět ocitl a která má dopad i na sektor informačních a komunikačních technologií (ICT). V rámci boje s krizí Evropská komise připravila Evropský plán hospodářské obnovy, v rámci kterého byla vyčleněna 1 mld. € na rozvoj vysokorychlostního internetu, zejména ve venkovských oblastech. Pro Evropskou komisi je důležité i to, jaké dopady má krize na sektor ICT v jednotlivých členských státech a co může ještě Evropa v rámci boje s krizí nabídnout.
Zdroj : www.mvcr.cz
Odpovědět na příspěvek