Digitální agenda pro Evropu
Evropská unie v současné době řeší spíše existenční a funkční problémy svého "systému", např. ekonomické problémy eurozóny, předluženost některých členských zemí apod. Přesto však pracuje i na dalším rozvoji a koncepcích, pracuje se na strategiích na celých deset let dopředu. V dnešním článku se pan Jiří Peterka obrací hlavně na strategii Evropa 2020, která byla představena již v březnu letošního roku. Stručně řečeno je jakýmsi pokračováním ne zcela úspěšné Lisabonské strategie.
Hlavním těžištěm strategie je rozvoj ICT a jeho začlenění do všech programů strategie. Formou samostatného „akčního plánu“ s názvem Digitální agenda pro Evropu, který navazuje na celkovou strategii Evropa 2020 a rozpracovává ji právě pro oblast ICT. 19. května představila Digitální agendu pro Evropu nová komisařka Neelie Kroesová a dnes, tedy 31. května ji bude projednávat s resortními ministry členských zemí EU.
Téměř souběžně s touto Digitální agendou byly zveřejněny i dvě další a věcně související zprávy. Jednou je implementační zpráva, kterou je hodnocen stav implementace unijního regulačního rámce a rozvoj telekomunikací v jednotlivých zemích. Druhá zpráva se týká digitální konkurenceschopnosti. Tato zpráva zas hodnotí jak využíváme potenciál telekomunikací a ICT technologií.
To, v čem se Digitální agenda pro Evropu více liší od předchozích strategií a akčních plánů, je větší důraz na zavedení jednotného vnitřního trhu. Pravdou je, že celé „evropské prostředí“ je stále hodně fragmentováno a stále vytváří velmi významné bariéry všem „přeshraničním“ aktivitám. Proto hned první opatření, o kterém Digitální agenda pojednává, je sjednocení podmínek pro licencování obsahu a kolektivní správy.
Podrobnosti nalezneme v článku Jiřího Peterky na www.lupa.cz
Odpovědět na příspěvek