Registry jsou amatéřina?
Spuštění nového registru vozidel včera znamenalo mnoho problémů nejen pro občany, ale především pro běžné úředníky. Bylo totiž ve znamení celodenního výpadku.
Podle Ondřeje Kratěny ze společnosti Webnode jsou problémy, které se objevují při zavádění všech podobných systémů, způsobeny především amatérským přístupem a nezkušeností firem, které tyto systémy provozují. Podle jeho názoru přitom není problém vytvořit odolný registr.
U registru vozidel je přitom velice snadné připravit systém tak, aby vydržel zátěž, která je potřebná. Máme přece údaje o tom, kolik aut je denně zapisováno do registru a kolik změn se provádí. Není nic jednoduššího, než vypracovat kalkulaci a na základě té připravit systém tak, aby snadno předvídatelný nápor vydržel. Jenže v tomto případě zřejmě kalkulaci buď nikdo neprovedl, nebo ji prostě ignoroval.
Zarážející je také fakt, že přestože spuštění tohoto registru předcházela víceméně týdenní odstávka systému, počítáme-li také státní svátky, nepodařilo se systém rozběhnout dobře. V komerčním sektoru přitom neexistuje něco podobného udělat. Proč jsou vybírány firmy, které nemají dostatek zkušeností?
Vysvětlení úřadů byla v mnoha případech úsměvná. Že nefunguje jeden server, nebo že registr funguje jako internet a při obrovském přetížení prostě spadne…V dnešní době už přece žádná služba není závislá pouze na jednom jediném počítači. Tím spíše pokud jde o službu takového rozsahu.
Lze podobným chybám a výpadkům předcházet? Samozřejmě! Základem je připravit se, svěřovat zakázky společnostem, které mají zkušenosti a dokážou se s takovou zakázkou vypořádat a především dokážou celý projekt zvládnout technologicky. Celý komerční sektor dnes takovéto změny zvládá bez problému. Proč? Protože musí. Je opravdu podivné, že to nejde stejně také ve veřejné správě.
Možná by stačilo, aby se podobná selhání důsledně trestala a aby si tento důsledek vítězové veřejných zakázek uvědomovali.
Zdroj: www.zpravy.idnes.cz
Odpovědět na příspěvek