Jak dál s eGovernmentem?
Mgr. Ondřej Veselský, náměstka ministra vnitra pro veřejnou správu a legislativu odpovídal na dotazy Veřejné správy online.
Jaké jsou současné priority MV v dalším rozvoji e-governmentu s přihlédnutím k novému programovému období EU?
Priority e-governmentu pro další programové období jsou specifikovány ve Strategickém rámci rozvoje e-governmentu 2014+. V tomto rámci jsou uvedeny tři hlavní cíle:
- Umožnit v roce 2020 nejméně 85 % podání vůči veřejné správě jako úplné elektronické podání.
- Realizovat úplná elektronická podání bez nutnosti dokládat údaje doložitelné z propojeného datového fondu veřejné správy.
- Umožnit prvoinstanční úplná elektronická podání bez ohledu na místní a věcnou příslušnost samoobslužně nebo asistovaně.
Cílem MV je vytvářet sdílené služby v konceptu čtyřvrstvé architektury e-governmentu, a to na základě již vybudovaných informačních systémů.Plánují se nějaké další velké projekty nebo spíše dolaďování stávajících?
Obojí. Již realizované projekty je potřeba udržet v souladu s legislativou a dále je rozvíjet tak, aby poskytovaly maximální užitek. Počítáme s jejich vylepšování, dolaďováním a dalším propojováním.Mezi nové velké projekty patří vybudování Centrálního místa služeb II, eGON service Bus, Modulární agendový informační systém, elektronická sbírka a tvorba zákonů, projekty typu eJustice, eHealth, rozvoj infrastruktury v území a mnohé další agendově zaměřené projekty.
Jak velké prostředky by mohly v následujícím období z fondů EU do informatizace veřejné správy jít?
Informatizace veřejné správy bude financována z několika zdrojů. Z Integrovaného regionálního operačního programu bude poskytnuto až 5 miliard korun, z Operačního programu zaměstnanost až 2,6 miliard. Tyto částky budou navíc podpořeny minimálně 15 % spoluúčastí ze státního rozpočtu.
Odpovědět na příspěvek