1. den konference eGovernment byl ve znamení eGona (2.díl)
V dnešním dílu naší reportáže z konference eGovernment 2007, pořádané společností IIR, která se konala 4.prosince v hotelu Marriot, se budeme věnovat odpolední části prvního dne.
Po vydařeném obědě v hotelové restauraci, se účastníci konference vrátili do přednáškové místnosti, aby si vyslechli prvního řečníka odpoledního programu. První přednáška po polední přestávce byla věnována přípravám České republiky na předsednictví v Radě Evrposké unie.
Ministerstvo zahraničí, které má přípravy na starosti, na konferenci zastupoval Petr Kos, ředitel odboru informačních technologií. Kos konstatoval, že Česku chybí jednotný zabezpečený informační kanál, což značně komplikuje komunikaci mezi jednotlivými institucemi veřejné správy a se zastupitelskými úřady. V současné době putují všechna data z EU nejdříve na Ministerstvo zahraničí a teprve pak jsou distribuována dál.
Kos také krátce pohovořil o interním informačním systému Ministerstva zahraničí, jeho zabezpečení a dále uvedl, že je jeho součástí 200 serverů a 3,5 tisíce počítačů. Součástí přednášky bylo i představení e-pasů – cestovních dokladů, obsahujících strojově čitelné čipy s biometrickými údaji. Tyto doklady jsou, podle Petra Kose, prakticky nezfalošvatelné. Do budoucna se počítá i se zavedením obdobných občanských průkazů, to je ale třeba ješte technicky dořešit.
Poté už byla řeč o přípravách ČR na předsednictví v radě EU v roce 2009. České zastoupení v Bruselu se v době předsednictví rozšíří a tak budou fungovat dva „české domy“. Do začátku předsednictví plánuje Ministerstvo zahraničí vybudovat centrální úložiště utajovaných informací.
Splnil projekt Czech POINT očekávání?
Po Petru Kosovi z Ministerstva zahraničí se ujal slova Jan Ladin z odboru Komunikační infrastruktury veřejné správy (KIVS) Ministerstva vnitra, aby přednesl přednášku nazvanou Splnil projekt Czech POINT očekávání?
O Czech POINTech jsme psali už mnohokrát a tak nebudeme opakovat informace, které jsme již publikovali, ale pokusíme se Vám zprostředkovat nové informace, které Ladin na konferenci prezentoval. (Články, související s projektem Czech POINT naleznete zde.)
Dost možná by bylo výstižnější nazvat přednášku: Projekt Czech POINT splnil očekávání. Jan Ladin totiž přítomným sdělil, že se projekt Podávacích Ověřovacích Národních Terminálů ve zkušebním provozu osvědčil a nic nebrání tomu, aby byl 1. ledna spuštěn ostrý provoz.
Jan Ladin také vyzdvihnul spolupráci s Českou poštou, která terminály Czech POINT umisťuje na svých pobočkách. Umístěním Czech POINTů na pošty prý vzrostl počet vydaných výpisů o tisíce. Ladin také zmínil spuštění portálu Czechpoint.cz, přes který budou terminály komunikovat a pochlubil se, že po vyhodnocení zkušebního projektu, autoři tři dny plánovali, týden programovali a přechod do ostrého provozu byl připraven.
Malým problémem je, že Ministerstvu vnitra dojdou finanční prostředky, to by se ale mělo kompenzovat penězi ze strukturálních fondů Evropské unie. Dalším problémem je, že jsou výpisy z Czech POINTů poměrně drahé. Například pokud chcete výpis z Živnostenského rejstříku, vyplatí se Vám nechat si ho „vyjet“ standardním způsobem, protože zaplatíte pouze paušální poplatek 100 korun namísto 50 za každou stranu na Czech POINTu.
Od 1. ledna bude možné získat na Czech POINTech také výpisy z trestního rejstříku – tato služba bude podle Ladina nejžádanější.
Kvalita a aktuálnost centrálních registrů dat
Po Janu Ladinovi vystoupil David Slánský, ředitel divize MDM (Master Data Management) ze společnosti Adastra Corporation.
Jeho prezentace byla pojmenována Kvalita a aktuálnost centrálních dat – klíčový prvek moderní státní správy a jejím účelem bylo představit přítomným řešení, které jeho společnost veřejné správě nabízí.
KIVS – Komunikační infrastruktura veřejné správy
Po krátké přestávce na kávu předstoupil před občerstvené účastníky konference opěr Jan Ladin z odboru KIVS Ministerstva vnitra. Ladin vysvětlil, že budování KIVS je nutné provést v několika fázích. Nejdříve je nutné upravit legislativu, vybudovat infrastrukturu a poté vyvtořit migrační projekty. KIVS slouží primárně k hlasovým a datovým přenosům. Ladin zopakoval to, co už bylo řečeno při zahajovací přednášce Langera a Zajíčka: Největším úspěchem je uzavření rámcové smlouvy s více než jedním dodavatelem, konkrétně byla smlouva uzavřena s Telefónicou, GTS Novera a konsorciem ČD Telematika a T systems.
Před uzavřením rámcové smlouvy měla na služby KIVS monopol Telefónica (dříve Telecom), problém je v tom, že další dodavatelé nenejsou dost silní (nedisponují dostačující infrastrukturou), a tak nedošlo k takovým úsporám, jak se předpokládalo. Za rok by se ale mělo konat další výběrové řízení. KIVS jsme věnovali článek, který naleznete zde.
Možnosti financování projektu eGovernmentu
Na závěr prvního dne vystoupil Daniel Toušek, náměstek pro evropské záležitosti a finanční toky z Ministerstva pro místní rozvoj. Toušek přítomným vysvětlil, jakým způsobem může Česká republika získat finanční prostředky na budování eGovernmentu . Peníze musíme získat z Evropské Unie. Miniseterstvo pro místní rozvoj vypracovalo Integrovaný operační program eGovernment, který byl předán Evropské komisi ke schválení.
První den konference byl zakončen u sklenky vína, kde proběhla neformální výměna názorů.
Díly reportáže:
1. den konference eGovernment byl ve znamení eGona (1. díl)
1. den konference eGovernment byl ve znamení eGona (2.díl)
2. den konference eGovernment 2007 byl věnován „éčkům“ (1.díl)
2. den ve konference eGovernment 2007 byl věnován „éčkům“ (2. díl)
Odpovědět na příspěvek