Ministerstvo informatiky
Ministerstvo informatiky České republiky (MIČR) je ústředním orgánem státní správy pro informační a komunikační technologie, telekomunikace a poštovní služby, koordinuje také rozvoj českého e-Governmentu. K prioritám MIČR patří i rozvoj elektronického obchodu a podpora počítačové gramotnosti. Není toho tedy právě málo, oč se ministerstvo stará. Seznam jeho kompetencí by vydal na samostatný článek. Tomu odpovídá i košatost jeho webových stránek.
Tak, jako je v § 4 zákona o ISVS (zákon č. 365/2000 Sb.) výslovně určeno, že MIČR vytváří a spravuje portál veřejné správy (viz samostaný článek na ISVS.CZ), o samotném webu ministerstva se takto nehovoří. Jeho existence se jednak rozumí jaksi sama sebou a vyplývá z komunikačních potřeb ministerstva, jednak je podpořena některými ustanoveními zmíněného zákona i jiných předpisů.
S věstníkem na web
Ministerstvo má například podle zákona vydávat Věstník, ve kterém uveřejňuje standardy, jejich platnost a seznam atestačních středisek. Jeho obsah má být zároveň zveřejněn způsobem umožňujícím dálkový přístup. A vskutku, zmíněný Věstník je k nalezení na stránkách ministerstva v sekci Dokumenty. Najdete zde i „historické“ Věstníky za léta 2000 – 2003, kdy MIČR ještě neexistovalo a většinu jeho agend vykonával Úřad pro veřejné informační systémy (k 1. lednu 2003 byl zrušen). Nový Věstník vám bude ministerstvo na požádání automaticky doručovat přímo do vaší emailové schránky.
Co je nového?
Oblast působnosti ministerstva je bezesporu velmi úrodnou půdou pro nové události, změny či inovace. Ministerstvo informatiky dokládá svůj záměr o tom všem informovat i tím, že novinkám věnuje v podstatě veškerou plochu své úvodní stránky. Denně přibývají nové a některé jsou překládány i do angličtiny. V anglické verzi webu je ovšem seznam novinek o poznání chudší.
Těžištěm informačního obsahu webu ministerstva je hlavní menu umístěné v levé části stránky. Pojďme se podívat, jaké skrývá poklady.
Hned v první položce rozsáhlé sekce O ministerstvu vám do tváře pohlédne ministryně informatiky Dana Bérová. Také čtveřici jejích náměstků doprovázejí velké fotoportréty. Příkladně zpracované jsou Kontakty a Organizační struktura. Jediné, co by bylo možné Kontaktům vytknout, je neexistující propojení mezi příslušnou osobou a jejím profilem. To se týká ministryně, náměstků nebo třeba tiskové mluvčí. Poněkud nejasný je důvod zařazení položky Často kladené dotazy do nitra sekce O ministerstvu. Zpracování FAQ je opět důkladné, dotazy jsou rozděleny do tematických skupin a ty se pak znovu objevují u příslušné problematiky. Tak jsou třeba často kladené dotazy k e-podpisu k nalezení i v sekci e-podpis, do které se dostanete z horní příčné lišty.
Ještě jste nečetli evropskou ústavu?
Prozkoumejme však i ostatní položky levého menu. V sekci Evropská unie se mimo jiné dozvíte, jak reprezentovala česká ministryně naši vlast v Radě EU, co si myslí o informatice Evropská komise nebo třeba jaké cíle si stanovuje iniciativa i2010 Evropská informační společnost pro růst a zaměstnanost. Najdete zde i něco, co byste tu možná nehledali – informace o evropské ústavě a její plné znění ke stažení.
Podrobné informace o evropských programech a fondech se jistě budou hodit těm, kteří chtějí na svůj projekt v oblasti informatiky získat od MIČR dotaci. Ti si také zajisté nastudují pravidla pro předkládání projektů v jedné z dalších sekcí levého menu, nazvané Dotace, soutěže. Pro soutěživé typy dodejme, že v případě soutěží se nejedná o zábavné hry, nýbrž o veřejné zakázky.
Spolupracujeme s Afrikou, pošťáky i družicemi
Po „evropské“ sekci následuje sekce „světová“. Seznamy organizací, dohod, delegací, návštěv a projektů Mezinárodní spolupráce neberou konce. Ministerstvo informatiky zastupuje Českou republiku kupříkladu ve Výboru pro plánování civilních komunikací NATO, v Mezinárodní telekomunikační unii (ITU) nebo třeba hned ve čtyřech mezinárodních družicových organizacích. Díky práci ministerstva se podílíme i na činnosti Světové poštovní unie (UPU), v roce 2005 se realizovaly Kurzy základů práce s počítačem a internetem v Africe. Otázkou je, proč zde uvedená Zahraniční dokumenty nejsou zařazeny i do obsáhlé položky Dokumenty.
Legislativa a dokumenty
Legislativa, to nejsou jen právní normy (tedy nejen zákony, ale i nařízení a vyhlášky v oblasti působnosti MIČR). V legislativní sekci webu MIČR najdete i jeho vlastní návrhy zákonů s komentáři k procesu jejich schvalování, stejně jako odpovědi na vaše možné otázky k harmonizaci a přejímání „informatické“ legislativy ve vztahu k EU. Pod trochu tajemným názvem „Řízení o porušení Smlouvy“ se nachází čtyři roky staré vyjádření ČR k telekomunikačnímu sporu s EU, že porušujeme její ustanovení o přenositelnosti čísel.
Co se týče hlavních zákonů pro oblast informatiky, lze MIČR pochválit za to, že nepřináší pouhé platné oficiální znění příslušného zákona, ale naopak legislativní změny a jejich dopad vysvětluje a věnuje pozornost platnosti a účinnosti zákonných opatření. Dobrým příkladem je zákon o ISVS.
Podobná péče je věnována sekci Dokumenty, která přináší znění dalších důležitých textů v oblasti působnosti MIČR, které však nemají podobu právních předpisů. Jsou to jednak strategické dokumenty, mezi které by se zřejmě tematicky dobře hodil i Národní program počítačové gramotnosti, na webu je však uveden samostatně jinde, jednak Věstníky – Věstník MIČR a Poštovní věstník. Následují Emisní plány poštovních známek, Metodické pokyny pro ISVS, Atestační protokoly a položka nazvaná „Koordinace ISVS“, která by si vzhledem ke svému obsahu zasloužila zřejmě určitou zmínku o standardech. Nic jiného než standardy pro ISVS v ní totiž není.
Věda, výzkum, statistika
Ministerstvo informatiky je také poskytovatelem účelové a institucionální podpory výzkumu a vývoje. Výzkumníkům, kteří se chtějí ucházet o finanční podporu MIČR přísluší samostatná sekce levého menu, stejně jako zájemcům o statistické údaje týkající se informační společnosti, rozšíření internetu, nebo třeba návštěvnosti portal.gov.cz.
Sekce Odkazy si také zaslouží bližší prozkoumání. Nejdříve vás možná překvapí, že položka první položka nezní Portál ale Portály veřejné správy, a tak vás narozdíl od odkazu v horní liště titulní strany nepřesměruje přímo na portal.gov.cz. Naopak, z následující strany vedou linky nejen na český PVS, ale i na portál EU, portály jednotlivých evropských států, ale i na americký nebo třeba australský či singapurský portál. Zájemce může směle srovnat český PVS s mezinárodní konkurencí.
Jak jsou na tom v Evropě s ministerstvy informatiky?
Hned další položku odkazů lze doporučit těm, kteří by ministerstvo informatiky v budoucnu rádi s něčím spojili nebo vůbec zrušili. Adresář partnerských institucí – seznam ministrů naznačuje, kam agendu informatiky zařadily jednotlivé evropské státy. Kromě konkrétních jmen zahraničních protějšků současné ministryně Dany Bérové se tedy dozvíte i to, zda k informatice „přilepili“ vědu, komunikace nebo třeba námořnictvo. Další položky pak uvádějí obsáhlý seznam odkazů na důležité české státní i nestátní, evropské a světové instituce.
Položka Informační servis obsahuje kontakt na tiskovou mluvčí, přehled tiskových zpráv a informací poskytovaných podle zákona 106/1999 Sb., o svobodném přístupu k informacím. Mimo jiné je zde i prohlášení, že stránky MIČR splňují pravidla tvorby přístupného webu, což ověřil audit společnosti H1.cz. Podle toho, co MIČR uvádí, se o splnění kritérií Blind Friendly Web a WCAG 1.0 teprve snaží.
Důležitým aktuálním záležitostem se dostalo na webu MIČR zvláštní pozornosti v dolní části levého menu. Pokyny, jak si registrovat doménu .eu, otázku vysokorychlostního internetu nebo výběrové řízení na zajištění služeb komunikační infrastruktury veřejné správy (KIVS) můžete prostudovat v příslušných oddílech. Přínosným údajům o digitalizaci lze vytknout, že často kladené otázky nejsou k nalezení mezi „centrálními“ tématy FAQ v úvodní sekci O ministerstvu.
Vysvětlující a výchovné ladění má i hlavní příčná lišta, na které snad každý běžný návštěvník stránek ministerstva informatiky najde to, co hledá: rozumně podrobné informace o e-Governmentu, e-podpisu, e-komunikaci, poštovních službách nebo o Informačních systémech veřejné správy.
MIČR chce zpětnou vazbu
Poslední položkou levého menu je poněkud nicneříkající „Dotazník“, ve skutečnosti Průzkum stavu a potřeb v oblasti elektronických služeb státu pro podnikatele (eG2B), o kterém jsme již psali v samostatném článku.
Zajímavě vypadá iniciativa ministerstva, kterou se pokouší vtáhnout občany a informatiky „do hry“. Z titulní strany vede odkaz „Veřejné připomínky“ na stránku, která tuto záslužnou aktivitu představuje, nezdá se však, že by systém v praxi již fungoval. MIČR chce představit připravované materiály veřejnosti a vyvolit k nim veřejnou diskusi, reakce na připomínky vypořádávat přímo v průběhu diskuse a po ukončení každé diskuse zveřejnit resumé. Doufejme jen, že deklarovaná snaha nezapadne.
Co se chystá?
Nedávná novela zákona o ISVS ukládá ministerstvu, aby vytvářilo a spravovalo veřejně přístupný informační systém, který bude obsahovat základní informace o dostupnosti a obsahu zpřístupněných informačních systémů veřejné správy. Stejně si má počínat s veřejně přístupným informačním systémem o datových prvcích. Oba systémy by měly být spuštěny zřejmě od počátku roku 2007, na první z nich MIČR vypsalo soutěž, která skončila 6. března 2006.
Odpovědět na příspěvek