Přijdeme až o 65 miliard z eurofondů?
Kvůli chybám, podvodům a špatnému čerpání peněz z evropských fondů může Česká republika přijít až o 65 miliard korun. V pátek tuto zprávu zveřejnil NKÚ na základě zprávy z EU report 2014.
Pokud jde o zakázky, jejich financování a podmínky, dnes je situace úplně jiná, než byla před deseti lety. Dokonce i jiná, než byla dva roky zpátky.
Občany začalo zajímat, kam jdou jejich daně, vyrojily se různé organizace, které sledují, co se děje (např. Rekonstrukce státu, Oživení, Transparency International atp.) a pro ty, kteří vidí za zakázkami ve veřejné správě jen možnost si pořádně vydělat a především pak pro ty, kteří by rádi kvůli různým lobby a známostem takto zakázky přidělovali, to začíná konečně být těžší.
Audity na ministerstvech nové vlády a informace, které jsou o nich následně potvrzovány, zjistily to, co všichni tak nějak víme. Předražené zakázky především na IT technologie, právní a jiná poradenství se objevují jedna podruhé.
„Státní správa je v horším stavu, než jsme čekali,“ řekl premiér Bohuslav Sobotka k výsledkům auditů na ministerstvech. Minulé vlády podle něj podléhaly nejrůznějším korupčním a lobbistickým zájmům.
Za všechny můžeme uvést např. tyto zprávy:
- Audity na ministerstvech – Hnutí ANO 2014
- Audity na ministerstvech – ČSSD
- Ministerstvo financí – nejasných 16 miliard korun
U IT zakázek se v poslední době hodně diskutuje o jednom problému, což je „duševní vlastnictví“ práv, licencí i kódu k softwarovým aplikacím využívaným veřejnou správou. Mnoho úřadů zjistilo, že přejít se současným systémem k jinému dodavateli je prakticky nemožné.
Za všechny můžeme uvést např. tuto zprávu:
Mnoho úřadů začíná řešit tento problém prostě tím, že si do smlouvy s vybraným dodavatelem prostě napíše větičku o tom, že dostane vše, včetně práv, aby tak v případě nespokojenosti či výhodnější smlouvy mohli přejít k jinému dodavateli.
O různých smlouvách na právní, marketingové a poradenské služby se v poslední době dozvídáme také.
Zde se můžeme na blogu Hany Formánkové podívat na přehled objevených kauz na ministerstvech:
Korupční kauzy se nevyhýbají ani CzechInvestu:
Korupční kauzy a nepřehledné veřejné zakázky ale zdaleka nejsou problémem pouze ve státní správě. Mluví se o nich více, to ano, protože finanční objemy v jejich případě jsou mnohem vyšší. I na „nižších“ místech se s nimi ale můžeme setkat.
Za všechny uvádíme namátkově např. tyto zprávy:
- ÚOHS potrestal milionové odměny inkasované starostkou Hamplovou
- Úředníci ovlivnili zakázku, radnice teď po nich chce peníze na pokutu
- Přehled korupce v Praze – deník Metro
Jak všichni vidíme, je toho dost. O dalších problémových kauzách, jako např. projekt Opencard, jsme toho napsali již dost.
Nezbývá než doufat, že protikorupční snahy všech v současné době povedou konečně ke správným a trvalým výsledkům.
Na závěr ještě zpráva z MMR ČR, podle které je dohoda s Evropskou komisí ohledně čerpání finančních prostředků na dobré cestě:
Odpovědět na příspěvek