Kybernetický úřad
hledat
top

Závěry konference “Kybernetické výzvy a hrozby – CYBER”

Stahnout článek ve formátu PDFF

Odborníci diskutovali na mezinárodní konferenci Cyber o aktuálních problémech se zabezpečením informačních systémů.

Na mezinárodní konferenci “Kybernetické výzvy a hrozby – CYBER”, organizované dne 14. listopadu 2008 Ministerstvem zahraničních věcí České republiky a Ministerstvem vnitra České republiky se sešli bezpečnostní experti z České republiky, Francie, Německa, Spojeného království, Nizozemska a dalších zemí, aby sdíleli své zkušenosti a poznatky v oblasti předcházení a řešení zneužívání internetu k nelegálním aktivitám, zejména k propagaci terorismu či extremismu.

Závěry konference

Efektivní využívání informačních a komunikačních technologií neoddělitelně souvisí se svobodným přístupem k informacím, sdílením dat a zvětšením prostoru pro vzájemnou komunikaci. Naším úkolem je tyto výhody nijak neomezovat a zároveň zajistit bezpečné podmínky pro jejich fungování.

Bezpečný kyberprostor je nezbytnou podmínkou rozvoje, týkajícího se všech obyvatel společného prostoru svobody, bezpečnosti a spravedlnosti, a souvisejícího s koncepty eGovernmentu.

V boji proti diametrálně odlišným hrozbám v kyberprostoru je možné využít řadu podobných či stejných postupů, nástrojů a metod (legislativní, organizační, technické či jiné povahy).

V maximální míře je třeba využít už existujících nástrojů či mechanismů, respektive vyměňovat si zkušenosti o jejich využívání v jednotlivých členských zemích. Příkladem může být sdílení informací o praktických aspektech implementace směrnice Evropského parlamentu a Rady 2006/24/ES (pdf, 88 kB) o uchování údajů vytvořených nebo zpracovaných při poskytování veřejně dostupných služeb v odvětví elektronických komunikací nebo veřejných komunikačních sítí, kterou se mění směrnice 2002/58/ES.

Boj proti ilegálnímu a nežádoucímu obsahu na Internetu nesmí zůstat pouze omezen na boj proti propagaci terorismu či extremismu (s důrazem na negativní potenciál radikalizaci a nábor členů extremistických a teroristických struktur).

Využívání moderních technologií pro bezpečnost ale i bezpečné využívání moderních technologií je výzvou dnešní doby a je také jednou z priorit nadcházejícího Předsednictví České republiky v rámci Evropské unie.

Zdroj: www.mvcr.cz

Odpovědět na příspěvek

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


šest + 3 =

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

top