Kybernetický úřad
hledat
top

Kybernetická bezpečnost je otázkou managementu

Stahnout článek ve formátu PDFF

Kybernetická bezpečnost je problém nejen právní a technický, ale především velmi reálný, za který nenese odpovědnost pouze IT pracovník, ale celý management.

Dne 22. dubna 2014 se uskutečnil seminář pořádaný vysokou školou CEVRO Institut ve spolupráci s Národním bezpečnostním úřadem a Sekcí kybernetické a informační bezpečnosti AOBP s názvem Odpovědnost managementu za zajištění kybernetické bezpečnosti.

Cílem semináře bylo účastníky seznámit se současným stavem přípravy zákona o kybernetické bezpečnosti s důrazem na dopady pro management jednotlivých organizací.

Seminář přinesl aktuální informaci o stavu projednávání zákona o kybernetické bezpečnosti, který je připraven do druhého čtení v Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR a jeho přijetí se předpokládá v druhé polovině letošního roku. V bohaté diskusi si účastníci vyměnili názory a zkušenosti se zajištěním ochrany informací jak s ohledem na připravovaný zákon, tak s ohledem na již platné zákony (Ochrana osobních údajů, NOZ, ZOK, Zákoník práce, apod.).

Největší problém s řešením kybernetické obrany vidíme ve státní správě a samosprávě a ve středních a malých firmách,“ říká Martin Hanzal odborník sekce Kybernetické a informační bezpečnosti Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu ČR.

Vrcholový manažeři si nechtějí nebo neumí uvědomit svoji odpovědnost za fungování celého systému a chybně předpokládají, že za ně tuto oblast vyřeší IT pracoviště a tím v konečném důsledku ohrožují informační systémy celé organizace,“ pokračuje Martin Hanzal.

Dále na semináři vystoupili zástupci Národního bezpečnostního úřadu, odborníci z vysoké školy CEVRO Institut, která se specializuje na vzdělávání manažerů v oblasti bezpečnostního a krizového managementu. Vysoká škola CEVRO Institut se problematice kybernetické bezpečnosti věnuje z pohledu legislativní úpravy i aplikační praxe.

Problematiku kybernetické a informační bezpečnosti považuje za nutnou součást vysokoškolského studia a je i cílem jejího výzkumného zájmu.

Zcela zaplněné atrium sídla vysoké školy CEVRO Institut svědčí o zájmu obcí, měst, bezpečnostních sborů, ale i firem a jejich vedoucích pracovníků o tuto problematiku.

Zdroj:

Odpovědět na příspěvek

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


7 − = čtyři

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

top