ZR zatím skoro nikdo nepoužívá
Základní registry byly přesně podle zákona spuštěny dne 1. července 2012. Od té doby z nich mělo čerpat údaje na deset tisíc agendových systémů. Stalo se tak však pouze asi ve čtyřiceti případech. A Ministerstvo vnitra mlčí.
Spuštěním základních registrů se mělo zcela změnit fungování veřejné správy. Již neměl úřady obíhat občan, ale pouze data. Úředníci by dokonce již neměli vyžadovat stále ty samé údaje. Naopak. Nyní by již mělo stačit pouze například číslo občanského průkazu k tomu, aby si jakýkoli úředník zjistil všechny informace, které potřebuje.
U takto obrovské změny samozřejmě nelze očekávat, že bude vše fungovat bez problému ze dne na den. Žádné oficiální právy o možných nedokonalostech nebo pomalém a postupném probíhání změn však na žádném oficiálním místě nenajdeme. Základní registry se spustily a je „ticho“.
V úplně opačné pozici jsou ale úřady, které jsou v každodenním styku s běžnými občany a nesou přímé dopady toho, že pro ně nemusí být všechny referenční údaje ještě zcela dostupné. Řada z nich tedy považovala za nutné upozornit své občany, nejčastěji na svých internetových stránkách, že vše zatím nefunguje tak, jak by mělo a požádat je tak prozatím o shovívavost.
Zde je několik příkladů, jak se s tím jednotlivá města vypořádala:
Zajímavé je, že přestože k veřejnosti nepřicházejí buď žádné zprávy, nebo zprávy pouze o tom, že registry jsou spuštěny. Do měst a obcí ale z ministerstva přicházejí naprosto jiné zprávy. Příklad za všechny jsme nalezli na webových stránkách Hradce Králové:
„Projekt v současné době, tedy těsně před jeho spuštěním, provázejí určité technické nedostatky, a proto ke stanovenému datu, tedy k 1.7.2012 nebude možné celý systém plně využít. Na tuto skutečnost upozornil dopisem adresovaným všem primátorům měst a starostům obcí náměstek ministra vnitra pro veřejnou správu, legislativu a archivnictví Mgr. Ondřej Veselský. Ve svém dopise výslovně uvedl, že nebude možné, díky nenaplnění všemi iniciačními daty, spustit systém základních registrů se všemi plánovanými funkcionalitami. Zároveň upozornil i na to, že se spuštěním systému základních registrů do ostrého provozu je třeba počítat také s větším nárůstem zjištění chybovosti evidovaných dat, protože dosud neexistoval způsob, jak data obsažená v jednotlivých evidencích vzájemně porovnávat.“
Plánem Správy základních registrů bylo původně zřídit tzv. obecnou agendu, která by prozatím doplnila nedostatečně naplněné registry a umožnila úředníkům přístup ke všem datům. Ani k této možnosti však zatím nejsou žádné přesné informace a pravděpodobně tedy ani toto není možné.
Důkladným prozkoumáním statistik uveřejněných Správou základních registrů je možné zjistit, že přístupy do registrů nevyužívá na deset tisíc agendových systémů, jak by mělo, ale pouze jen asi čtyřicet. Z toho vyplývá, že kolaps systému, jako například u nového registru vozidel, skutečně nehrozí. Zároveň je ale jasné, že systém základních registrů má mnohem více nedostatků, než je možné na oficiálních místech zjistit.
Do základních registrů je možné přistupovat přes Czech POINT, ale ani tak není počet přístupů a vyžádaných výpisů zatím nijak horentní. Během prvního týdne si výpis vyžádalo jen asi 191 občanů. To je velmi málo.
Jsme velmi zvědaví, zda se na oficiálních místech konečně objeví informace, jaký je skutečný stav a nebo zda bude toto „mediální ticho“ pokračovat i nadále.
Zdroj: www.lupa.cz
Odpovědět na příspěvek