Zamyšlení J. Peterky nad vývojem českého eGovernmentu
Jiří Peterka se ve svém článku na Lupě.cz zamýšlí nad úspěchy resp. neúspěchy při budování českého eGovernmentu. My Vám přinášíme krátké shrnutí Peterkových názorů.
Hned zkraje se Peterka věnuje zániku Ministerstva informatiky, který měla částečně kompenzovat nově vzniklá Rada vlády pro informační společnost.
Prvním úkolem Rady bylo vytvoření strategie a koncepce dalšího rozvoje eGovernmentu. Strategie měla být koncipována pro období 2008 – 2012. Peterka se tedy podivuje nad tím, že ani v únoru 2008 není po strategickém dokumentu ani vidu ani slechu, stejně po jakékoliv jiné aktivitě Rady.
Dalším tématem článku Jiřího Peterky jsou priority Ministerstva vnitra. Minulý rok dominoval prezentacím eGon, letos vnitro představilo „12 bonbónků“ pro rok 2008. Nově se počítá s eSbírkou, eLegislativou, eObčankami a do pasů by měl přibýt také otisk prstu. Na druhou stranu jsou však z plánu Ministerstva vypuštěny registry a zákon o eGovernmentu.
(Ne)bezpečný Czech POINT
Peterka se ztotožňuje z názorem odborníků a médií, že zabezpečení pomocí přihlašovacího jména a statického hesla není dostatečné, ale konstatuje, že donedávna nebyla potřeba precizního zabezpečení aktuální, protože výpisy byly poskytovány pouze z veřejných registrů. S novou službou, totiž s poskytováním výpisů z rejstříku trestů se ale situace změnila…
Zákon o eGovernmentu
V nedávné době přišel do vlády návrh – druhá verze, zákona o eGovernmentu. Podle Peterky řeší tento návrh mnohem užší okruh témat, než ten předešlí. Dále prý naprosto nedostatečně ošetřuje užívání datových schránek, jejichž provoz je rovněž nedostatečně zabezpečen.
Jiří Peterka neopomenul zminít ani spor Ministerstva vnitra a Ministerstva zdravotnictví o to, zda mají budoucí eObčanky obsahovat také údaje, které dnes obsahuje karta pojištěnce. Peterka na tomto příkladě demonstruje, že resortismus, brzdící rozvoj eGovernmentu, je tu pořád, i po zrušení Ministerstva informatiky.
V závěru článku kritizuje Peterka osobní čísla a povinnost právnických osob využívat datové schránky. Osobní čísla (tzv. bezvýznamové identifikátory) jsou prý nebezpečná, protože jejich používání ve styku s více úřady, může znamenat, že se o jednom čísle budou kumulovat údaje, které se nakonec spojí s konkrétní osobou a vznikne kompletní složka člověka.
Celý článek naleznete zde.
Zdroj: www.lupa.cz
Odpovědět na příspěvek