Vím, že po nás nezbude pouze PDF
Odborná konference o elektronické archivaci dat se koná již toto pondělí 18. září. Jako malou „ochutnávku“ přinášíme rozhovor s Vladimírem Střálkou ze společnosti Adobe systems, která je jejím generálním partnerem. Pokud si pospíšíte s registrací, ještě máte šanci se na konferenci s přiléhavým názvem „Co po nás zbude“ přijít podívat osobně.
Běžný uživatel si pod jménem ADOBE vybaví produkt Acrobat Reader. Vaše společnost však nabízí celou řadu produktů. Můžete našim čtenářům stručně představit Vaše produkty pro oblast dlouhodobého ukládání elektronické dokumentace?
Opravdu, naše nabídka je trochu bohatší, než zmíněný Reader. Jeho přesný název je však Adobe Reader, nikoliv Acrobat Reader, ačkoliv náleží do rodiny produktů Acrobat. Tato skupina produktů se označuje podle stěžejního programu Acrobat, který slouží uživatelům z nejširšího spektra oborů k aktivní práci s formátem PDF na jejich počítači. Umožňuje uživatelům převádět celou řadu elektronických formátů i tištěných dokumentů do různých verzí PDF, a to včetně PDF/A, který je definován jako souborový formát pro dlouhodobé ukládání elektronických dokumentů normou ISO/DIS 19005-1. Pokud si takto přejí transformovat dokumenty v rámci firemních aplikací, mohou použít serverový ekvivalent s názvem LiveCycle PDF Generator.
Můžete nám, prosím, říci, proč jste se rozhodli podpořit konferenci "Co po nás zbude"?
Je to jednoduché. Společnost Adobe se již od svého vzniku věnuje vytvoření elektronické formy listinného dokumentu, v rozšířené podobě potom elektronickému spisu. Zatím jako jediná firma nabízíme ucelenou platformu pro řešení této problematiky. Archivování a procesy s ním spojené jsou její neoddělitelnou součástí. Formát PDF/A je ISO standardem pro archivování dokumentů rozšířený po celém světě. Vždyť téměř 30 % dokumentů publikovaných na Internetu je ve formátu PDF. Připadá mi proto přirozené sponzorovat konferenci, na které se setkávají odborníci mající co říci k tématu archivování. Vím, že po nás nezbude pouze "PDF", pokud by však po nás mělo zbýt pro příští generace jen těch zmíněných 30 % informací, pak nás to zavazuje k tomu, abychom podobné aktivity sponzorovali.
V dnešní době existuje celá řada formátů pro uchování elektronických dat. Jak vidíte budoucnost a roli formátu PDF?
Jsou dva pohledy. Jak ji vidím, nebo bych chtěl vidět já, a jak ji vidí uživatelé. Co se mně týká, myslím, že jsme nejdál ve srovnání s konkurenci v konceptu elektronického dokumentu, který je na PDF založen. Jeho využití je velmi univerzální, navíc se snažíme minimalizovat bariéry pro ty, kteří s dokumentem pracují. Reader je zdarma pro různé operační systémy, lokalizovaný do většiny nejužívanějších jazyků. Na druhé straně jako každá firma musíme bojovat o přízeň uživatelů. Máme kolem sebe mnoho příkladů z minulosti, že ne vše nejlepší a ve své době nejrozšířenější přežilo do současnosti. Takže já ji vidím dobře, ale musíte se také zeptat uživatelů a konkurence na jejich názor.
Váš formát PDF je na rozdíl od konkurenčních formátů normalizován (ISO norma). Jakou výhodu přináší tato skutečnost koncovým zákazníkům?
To úzce souvisí s předchozí otázkou. Standardizace a úplná otevřenost těch technologií, které jsou předmětem podpory obecných procesů, je naší strategií. Nechceme je uzavírat jen do našich aplikací a formátů. Každá firma tedy může vytvářet PDF nebo prostředky k jeho čtení. To by mělo zaručit, že PDF dokumenty bude možno přečíst kdykoliv, i když by náhodou Adobe již nebylo. Nepředpokládám, že by se ztratila definice příslušné ISO normy. Právě tato strategie dává uživatelům jistotu, že jejich dokumenty bude možno přečíst i v budoucnu. Další výhodu proti ostatním standardním nezávislým archivačním formátům jako TIFF nebo XML poskytuje PDF v tom, že sjednocuje jak vizuální, tak i obsahovou formu. To umožňuje dokumenty ukládat tak, jak skutečně vypadají, a přitom nad nimi provádět typické počítačové operace typu prohledávání, indexování, třídění a kategorizování. To není až tak málo!
Vladimír Střálka – Adobe Systems
RNDr. Vladimír Střálka svého nynějšího zaměstnavatele, společnost Adobe systems, často reprezentuje na konferencích a odborných seminářích – například na letošní konferenci ISSS prezentoval možnosti integrace formulářů v PDF do současných systémů využívaných ve veřejné správě. Než zakotvil v Adobe, pracoval pro jiné IT společnosti (Corpus Solutions, S0FT-TRONIK). Vladimír Střálka vystudoval Přírodovědeckou fakultu Univerzity Palackého v Olomouci (obor Matematická analýza). Je ženatý, má dvě děti a mezi jeho koníčky patří cyklistika, turistika a dobrá vína.
Související článek: Co po nás zbude?
Odpovědět na příspěvek