Soumrak spisové služby v Čechách?
Vztahují se ustanovení zákona o archivnictví a spisové službě i na agendové informační systémy? Písemnost, dokument, formulář, datová zpráva – víme o čem mluvíme? Potřebujeme číslo jednací? K čemu vlastně číslo jednací je?
Sdružení CNZ (Co po nás zbude) pořádá panelovou diskuzi pod názvem Kulatý stůl CNZ 2013.
Spisová služba patřila a dosud patří mezi jednu z nejdůležitějších aplikací ve veřejné správě. V rámci opojení z budování eGovernmentu se však nyní dostává do situace nechtěné dcery.
Je definována jako “odborná správa dokumentů došlých a vzešlých z činnosti původce, zahrnující jejich řádný příjem, evidenci, rozdělování, oběh, vyřizování, vyhotovování, podepisování, odesílání, ukládání a vyřazování ve skartačním řízení…“
Přesto řada řešitelů různých aplikací nabývá dojmu, že právě ta jejich nová aplikace nepracuje s žádnými dokumenty, ale pouze s daty a tím pádem nespadá do gesce Spisové služby. Kdyby tomu tak bylo, tak by se s dalším rozvojem tohoto typu aplikací důležitost Spisové služby výrazně omezovala.
Druhá část odborné veřejnosti naopak zástavá názor, že důležitost Spisové služby právě díky těmto aplikacím eGovernmetu nadále roste.
Rozdílnost těchto přístupů se dostává ještě více do popředí v souvislosti se zajištěním „Digital continuity“ jednotlivých agend.
Jasně je tento trend zřetelný na aktivitě, která má umožnit přenos „dat“ prostřednictvím datových schránek. Evidenci této komunikace ve Spisové službě považují řešitelé za totální nesmysl.
Kulatý stůl CNZ 2013 s podtitulem „Soumrak Spisové služby v Čechách?“ se uskuteční 28. května 2013, od 10:00 do 12:30 hodin v kinosále Národního archivu v Praze – Chodovci
Odpovědět na příspěvek