Slabina aplikace VZ? Efektivita a pomíjení kvality
Tisková zpráva Ministerstva průmyslu a obchodu: Ve druhém čtvrtletí roku 2012 poklesl počet vyhlášených veřejných zakázek o 66 procent oproti minulému roku. Ve finančním vyjádření jde o více jak 75 procent. Nově vznikající „Fórum veřejné zakázky kvalitně“ se chce otevřít všem subjektům a profesním sdružením, které trápí náročnost stávající legislativy a její ekonomické dopady.
Při zadávání veřejných zakázek není vytvářen dostatečný tlak na efektivitu nakládání se svěřenými financemi. Vyplývá to z diskuze účastníků odborné konference „Fórum veřejné zakázky kvalitně“, která dnes na půdě Ministerstva průmyslu a obchodu zahájila činnost nové platformy. Její cíle směřují k návratu kritéria kvality do veřejných zakázek a k aplikaci principu nepřípustnosti nepřiměřeně nízké nabídkové ceny.
Společný projekt Ministerstva průmyslu a obchodu a Komory administrátorů veřejných zakázek chce sdružit další odborné a profesní společnosti, instituce a asociace, které chtějí zjednodušit proces zadávání zakázek, snížit administrativní zátěž a zavést kritérium kvality jako hlavní hodnoticí kritérium. „Zákon v dnešní podobě z naší zkušenosti komplikuje situaci zadavatelům, kteří jsou nuceni vybrat i společnost, jejímž kvalitám nevěří,“ doplňuje Martin Kuba, ministr průmyslu a obchodu.
Odborná konference deklarovala mimo jiné cíle Fóra – kromě důsledného uplatňování principu 3E (hospodárnost, efektivnost, účelnost) v postupech zadávání veřejných zakázek také pomoc v přípravě na přijetí nového zákona, který bude respektovat aktuální směrnice Evropské unie. „Chceme přinést řešení pro zadavatele, jak v dnešní době správně aplikovat principy 3E, to znamená dát přednost kvalitě před cenou,“ upřesňuje vizi Fóra Robert Pergl, předseda Komory administrátorů veřejných zakázek.
Připomínky mají i zástupci soukromé sféry. „Stávající praxe je katastrofální. Územní plány a projekty na veřejné stavby jsou vybírány jen na základě ceny, takže v žádném případě výstupy nemohou být kvalitní. My jsme začali pracovat s tzv. bezpečnou cenou, protože ceny za projekční práce se soutěží na úrovni 20-30 procent doporučených cen. Špatně připravené projekty v důsledku způsobují násobně vyšší ztráty v realizaci a provozu staveb,“ vysvětluje Josef Panna, předseda České komory architektů.
Veřejné zakázky přitom tvoří zhruba 17,5 % HDP. V období let 2011 a 2012 bylo celkem přes Věstník veřejných zakázek zveřejněno přibližně 11 tisíc oznámení o veřejné zakázce a celková hodnota těchto zakázek-oznámení se pohybovala na úrovni 538 mld. Kč. Analýza by měla být aktualizována každé čtvrtletí a časem bude rozšířena také, například o obor IT.
Iniciátoři Fóra by tímto rádi vyzvali jednotlivá profesní sdružení a státní organizace, aby se připojily k veřejné diskuzi nad danou problematikou. Více informací najdete na http://www.fvzk.cz
Celou tiskovou zprávu a více informací si můžete přečíst zde:
Zdroj: www.mpo.cz
Odpovědět na příspěvek