Ředitelka Otevřené společnosti hovořila o soutěži Otevřeno x Zavřeno
V časopisu Rovné příležitosti do firem vyšel rozhovor s Monikou Ladmanovou, ředitelkou Otevřené společnosti o.p.s. Řeč byla o soutěži Otevřeno x Zavřeno, která proběhla letos již po páté.
Nejdříve o co v soutěži jde. Soutěž Otevřeno x Zavřeno každý rok vyhlašuje cenu pro nejvstřícnějšího úředníka nebo úřad v oblasti poskytování informací (otevřeno). Anticena (Zavřeno) je určena pro cenzory a ingoranty.
Letošní cenu Otevřeno získali:
1. cena
zastupitelé SOS pro Šternberk za nadstandardní informování o své činnosti v zastupitelstvu (www.sternberk.org – sekce zastupitelů)
2. cena (dvakrát stejný počet bodů)
Krajský soud v Ostravě za poskytnutí kopii pravomocného rozsudku (jako jediný z deseti dožádaných soudů)
a
Mgr. Dana Kuchtová, ministryně školství za fundované vyřízení stížnosti proti neposkytnutí informací (zrušila odmítnutí podřízenými a nařídila informace poskytnout)
3. cena
Městská část Praha 6 za zveřejňování programů a zápisů z jednání komisí a výborů
Letošní cenu Zavřeno získali:
1.cena
starosta obce Hajany za „celoživotní dílo“ (ignoroval žádosti o informace a způsobil tak obci statisícové škody)
2. cena
starosta Neratovic a Policie ČR Mělník za obvinění z trestného činu pomluvy za články na webu kritizující radnici
3. cena
koaliční vedení města Karlovy Vary za trvalý a houževnatý boj s opozičními zastupiteli, novináři, občanskými sdruženími, kterým aktivně brání v přístupu k informacím i v jejich šíření.
O soutěži
Ladmanová v rozhovoru pro časopis Rovné příležitosti do firem vysvětluje hlavní důvody vzniku soutěže Otevřen x Zavřeno. Soutěž má lidem vtisknout povědomí o jejich právu na svobodným přístup k informacím a úřady přimět, aby toto právo ctily.
Zároveň jde o to ocenit, ty úředníky a úřady, které jdou ve své vstřícnosti ještě nad rámec povinností, které jim ukládá zákon o svobodném přístupu k informacím. Jako příklad lze uvést informace nadstandardní webové stránky apod. Naopak Na ty, které zákon o svobodném přístupu k informacím nedodržují by měl být udělením anticeny Zavřeno vytvořen určitý tlak.
O porotě a způsobu hlasování
V porotě každoročně zasedají osobnosti, nezávislí odborníci a odbornice z neziskového sektoru, veřejné správy a akademie. Nominovat kandidáty do obou kategorií může kdokoliv a to prostřednictvím webových stránek www.otevrete.cz.
Porotce má deset hlasů Hlasy mají sestupnou bodovou hodnotu 10 až 1. V každé kategorii přidělí porotce nejvýše deseti nominacím některé hodnocení od 10 do 1, přičemž stejnou hodnotu smí přidělit jen jednou. Některé hodnoty nemusí přidělit vůbec. Nejotevřenější úřad (nebo čin) tedy získá 10 bodů, druhý např. 9 atd. až po 1 bod, zbývající nominovaní zůstanou bez bodů. Nejuzavřenější úřad (nebo čin) dostane 10 bodů, druhý nejhorší např. 9 atd. až po 1 bod, zbývající nominovaní zůstanou bez bodů.
Odezvy úřadů a veřejnosti
Podle Ladmanové častěji reagují kladně hodnocené úřady. Stává se však, že se ozvou i úřady s nálepkou Zavřeno, ty s verdiktem většinou nesouhlasí nebo dokonce vyhrožují žalobou. „Stalo se nám také, že jeden z úřadů oceněných Zavřeno se nám později sám ozval s informací o nápravě a domáhal se odebrání ceny,“ dodává Ladmanová
Stále větší je zájem médii, které přispívají k informování veřejnosti: „Každoročně informují o vyhlašování ceny a k tématu otevřenosti veřejné správy zpracovávají reportáže. Zajímají se také o ty, kterým se dostalo ocenění Zavřeno, informují o nich a upozorňují tím na nežádoucí jevy.“
Zdroje:
Odpovědět na příspěvek