První den Invexu nic převratného nepřinesl
První den veletrhu Invex nepřinesl z pohledu informační politiky ČR žádné nové informace. Diskutovalo se o tom, co se již (ne)povedlo a co se ještě povést musí.
Diskutovalo se o zrušení Ministerstva informatiky, o růstu eGONa a o novém zákonu o eGovernmentu.
Asi nikoho nepřekvapí, že si zástupci vlády, včele s ministrem vnitra Ivanem Langerem, dosavadní vývoj pochvalovali. Langer si nezapomněl přibalit nafukovacího eGONa, aby mohl pyšně demonstrovat, že sílí.
Pro ty, kdo eGONa ještě neznají: jde o postavičku symbolizující eGovernment, přičemž části jeho tělo symbolizují skládanku eGovernmentu.
Prsty jeho rukou představují Czech POINT – hustou kontaktní síť mezi úřady a občanem, tělo jednotnou infrastrukturu KIVS, srdcem je zákon o eGovernmentu a mozkem základní registry zprávy.
Langer tedy přijel na Invex sdělit, že eGON sílí. Problém je v tom, že nevysvětlil, co znamená sílící piktogram eGON v praxi. V situaci, kdy vláda mluví o zeštíhlování státního aparátu a byrokracie a poté přijde s prohlášením, že postavička, představující eGovernment sílí, může být toto prohlášení poněkud zavádějící.
Pokud si vyložíme prohlášení „eGON sílí“ optimisticky, můžeme tomu rozumět tak, že se věci začínají hýbat a eGovernment v Česku se začíná rozrůstat a sloužit svému účelu. Tak to zřejmě Ivan Langer myslel. Ovšem nevysvětlil, kde můžeme toto nabírání síly pozorovat.
Czech POINTů je zatím 37, což je pro 10 miliónů občanů málo a další přibudou až k 1. 1. 2008, kdy vejde v platnost novela zákona o ISVS. Stejně tak s rozšířením nabídky jejich služeb o výpis z rejstříků trestů můžeme počítat teprve 1. ledna.
Druhou a poslední novinkou, o kterou eGon zesílil je podepsání rámcových smluv na poskytování KIVS. Tuto službu poskytuje poprvé v historii České republiky více než jeden poskytovatel, navíc se podařilo ušetřit zhruba 7% za hlasové služby.
Nedávno předložený zákon o eGovernmentu udivuje tím, že se rozchází s původním návrhem, na který vzešel z dílny eStatu.
Například bezpečnou identifikaci osoby nebo podporu komunikace občanům směrem k orgánům státní moci, pomocí ePodání prý zákon opomíjí. Nový zákon také zavádí pojem e-identita, ale nevysvětluje, co to vlastně je.
Další problematickou částí zákona je autorizovaná konverze, což je v podstatě ověřený výpis. Problém je v pojmu dokument, který nahradil pojem písemnost. Tento nedostatek se pak zcela jasně odhaluje ve výčtu nekonvertovatelných dokumentů, přičemž je možné konvertovat např. zvukovou nahrávku do listinné podoby.
A tak se zdá, že výsledek je pro české prostředí typický. Něco se podařilo, někde se udělaly chyby a něco se nestihlo. Alespoň máme pořád, co zlepšovat.
Nezbývá nám než doporučit eGONovi, aby si dal ze všeho nejdříve do pořádku srdce. EGON s nemocným srdcem za nás asi úřady neoběhá.
Související článek: Invex jako zrcadlo informační politiky ČR
Zdroje:
Odpovědět na příspěvek