Proběhla konference Městský rok informatiky 2007
Ve dnech 7. a 8. června proběhl v Pardubicích již druhý ročník konference Městský rok informatiky.
Nejdříve Vám přiblížíme kdo, a za jakým účelem konferenci pořádá, poté zopakujeme, jaká témata byla na programu a nakonec se podíváme na dvě, z našeho pohledu nejzajímavější, přednášky.
Kdo a proč konferenci pořádá
Konferenci Městský rok informatiky uspořádal (již podruhé) magazín e-Government. Smyslem celé akce je hodnocení vývoje informatiky na úrovni měst a pověřených obcí a výměna zkušeností s realizací jednotlivých projektů.
Letos byl městský rok informatiky určen pro všechny zainteresované do rozvoje regionů v přímé souvislosti s IT, to znamená především pro informatiky měst a obcí, starosty, tajemníky, radní pro informatiku atd. Mottem letošního ročníku bylo: Každoroční bilance vývoje ICT ve městech.
Cíl letošního semináře
Cílem semináře byla diskuze o nových i průběhu stávajících projektů elektronizace na úrovni měst, podmínkách a nařízeních z úrovně ministerstev, možnostech, které nabízejí Evropské fondy atp. (zdroj : www. egovernment.cz)
Témata letošního semináře
Hlavní témata letošního semináře Městský rok informatiky byla tato: Představení zajímavých projektů měst a obcí, provázanost městských projektů se zásadními celorepublikovými projekty v oblasti informatizace veřejné správy, ICT podpora managementu městských organizací a v neposlední řadě vize další informatizace městských úřadů.
Jednotlivé přednášky
Úvodního slova se ujal primátor města Pardubic Jaroslav Deml, spolu s vedoucím IT odboru Magistrátu města Pardubice Petrem Navrátilem.
Zděněk Zajíček (náměstek ministra vnitra), prezentoval Jindřich Kolář (vrchní ředitel sekce informatiky MV ČR) o e-Govenmentu a projektu Czech POINT
Po slavnostním zahájení, se ujal slova Vrchní ředitel sekce informatiky Jindřich Kolář, aby prezentoval plány vlády v oblasti eGovernmentu a postup projektu Czech POINT. Kolář přítomným nejprve přiblížil v čem vláda spatřuje důvody stagnace rozvoje e-Governmentu.
Rychlejšímu rozvoji e-Governementu v ČR prý brání:
- Nedostačující legislativa
- Resortismus (enormní výdaje za ICT)
- Neefektivní procesy
Na všechny zmíněné nemoci českého e-Governmentu má ministerstvo vnitra připravený lék. Pro zefektivnění procesů hodlá vláda naordinovat univerzální správní řád, čímž se smaže i neefektivní legislativa. Navíc vláda plánuje využití modernějších technologií.
V další části prezentace se opět ukázala postavička EGONA, aby ilustrovala přirovnání e-Governementu k živému organizmu. Následně Jindřich Kolář s pomocí nákresu vysvětlil, jak by měl v praxi vypadat převod elektronického dokumentu do listinné podoby a naopak. Dále představil datové schránky občana a vysvětlil, proč potřebujeme základní registry. Nakonec přišla na řadu prezentace dosavadního vývoje projektu Czech POINT.
Václav Koudele (Plzeňský kraj) a Andrea Berešová (Hawlett-Packard) o projektu VIRTUOS
Zástupce Plzeňského kraje vystoupil společně s Andreou Berešovou ze společnosti Hawlett-Packard. Oba vystoupivší představili projekt VIRTUOS. Nejdříve si přítomní vyslechli smysl projektu; protože nejčastěji navštěvovanými úřady jak v Plzeňském kraji, tak v celé ČR jsou obecní a městské úřady a centrální orgány státní správy řeší elektronické služby pouze ve vlastní gesci, rozhodl se Plzeňský kraj vzít e-služby těchto úřadů do vlastních rukou.
Dalším důvodem je fakt, že elektronické služby jsou ekonomicky i časově výhodné. Proto tedy vyvinul Plzeňský kraj vlastní iniciativu pro zjednodušení komunikace občana a úřadu – vznikl projekt VIRTUOS, na kterém spolupracuje, mimo jiné, i s Ministerstvem vnitra.
VIRTUOS je složenina: VIRTuálně Občan Samospráva. Cílem projektu je, jak již bylo řečeno, zefektivnění komunikace občana a úřadu vybudováním kontaktních míst (obdoba Czech POINTů) a dalších nástrojů e-komunikace a e-podání. Do projektu se mohou zařadit všechny obce, které mají zájem, nezávisle na územním členění. V současné době na projektu spolupracují: město Plzeň, město Klatovy, město Nýrsko a obec Štěnovice.
Dodavatelem projektu je společnost Hawlett-Packard. Ze státních institucí se na projektu podílejí: Úřad vlády, Ministerstvo pro místní rozvoj, Ministerstvo práce a sociálních věcí, Západočeská univerzita a sdružení eStat.
Náklady jsou vyčísleny na cca 4O mil. Kč z toho 10 % putuje ze státního rozpočtu. Podle náměstka ministra vnitra Zdeňka Zajíčka, má Virtuos plnou podporu vlády a do budoucna se počítá s jeho zapojením do projektu Czech POINT a do dalších struktur e-Governmentu.
Celý program konference naleznete zde
Odpovědět na příspěvek