Politika na ISSS 2007: Topolánek vs. Paroubek
Na loňské konferenci ISSS (viz reportáž na ISVS.CZ) tehdejší premiér Jiří Paroubek chyběl a politické dusno bylo mezi Topolánkem a ministryní informatiky Danou Bérovou. Tentokrát si pro změnu mohl premiér Mirek Topolánek s ministrem vnitra a informatiky Ivanem Langerem notovat, někdejší počínání opozice na poli informatiky přijel hájit Jiří Paroubek.
Bývalá ministryně na ISSS
A Dana Bérová? Ani ta na ISSS 2007 nechyběla, tentokrát jako reprezentantka poradenské společnosti Gartner. Svým vystoupením „Co je klíčové pro správné řízení IT ve veřejné správě“ zahájila v pondělí v 9 hodin první blok v Malém sále. Její kratičkou prezentaci si můžete stáhnout na stránkách ISSS v sekci Program.
Na samotném zahajování se ovšem setkali političtí rivalové premiér Mirek Topolánek a ex-premiér Jiří Paroubek. O čem se tedy před účastníky konference ISSS rozhovořili?
Mirek Topolánek bude bořit zeď
Mirek Topolánek si podobně jako v minulých letech nebral servítky, ale kritika již nebyla tak zdrcující, jako v dobách opozičních. „Ti, co jsou tu po desáté, by měli mít právo po všech slibech, které tady slyšeli, odejít a už to neposlouchat,“ zavtipkoval na úvod premiér a pokračoval: „Ale pro letošek bych je tu přece jen pozdržel. Jsem tu poprvé jako předseda vlády, nemám tedy kritizovat, ale říkat, co jsme udělali a co máme připraveno.“ Sám se podle svých slov zarazil nad tím, že ve svém připraveném projevu má asi patnáctkrát slovo revoluce. „Od liberálně-konzervativního politika, který slovo revoluce vyškrtl ze svého slovníku, to bude znít podivně, ale my v této branži revoluci skutečně potřebujeme,“ nechal se slyšet.
Dva internety
Podle Topolánka byl první revolucí internet, s ním ale byrokracie neubylo, možná ještě přibylo. „Techniku už máme, teď potřebujeme naučit státní správu nové filozofii, potřebujeme, aby ve vztahu úřad občan přepnula z režimu offline do režimu trvalý on-line. Problém je, že tu máme stále dva internety – jeden pro občany a firmy, jeden pro úřady. Přes nesmělé pokusy o propojení je mezi těmito dvěma internety stále Čínská zeď. Když vezmete úřad tak jak je a jeho agendu elektronizujete, nestane se nic jiného, než že dáte úředníkovi do rukou mocnou zbraň. Zbraň, s jejíž pomocí může ještě účinněji otravovat lidi,“ pokračoval premiér.
„Musíme veřejnou agendu přizpůsobit myšlení internetu, ne přenášet úřednické myšlení na internet. Podle odborných odhadů občané musí od veřejné správy dostat kolem 100 milionů žádostí, oznámení či potvrzení ročně, z toho přibližně polovina je zbytečná. Občan či podnikatel totiž informaci potřebuje jen proto, aby ji obratem předal jinému úřadu. Úředníky ta legrace stojí 4 miliony, občany až 100 milionů pracovních hodin ročně. Přepočteno na průměrný plat to dělá 10 miliard korun,“ pustil se do kritiky současného stavu Topolánek. Připomněl, že tato čísla zachycují jen náklady na zbytečné transakce, které plynou z úřednické filozofie čínských zdí. Vyčíslit přínos, který by přineslo kreativní zapojení elektronické komunikace, podle něj lze jen obtížně. „Nehledě na to, že by se pak veřejná správa stala k občanovi přívětivější,“ dodal.
Jde to s námi s kopce…
„Jestli si myslíte, že se situace postupně zlepšuje, musím vám sdělit, že se bohužel mýlíte. V roce 2004 byla Česká republika v kvalitě a dostupnosti elektronických služeb na 19. místě v EU, loni skončila ještě od dvě místa hůře,“ pokračoval v kritice předseda vlády.
„Není to otázka síly ekonomiky, vždyť nás předstihuje Estonsko, zatímco bohaté Lucembursko je na tom v mezinárodním srovnání hůř. Naše vláda je připravena začít s revolucí,“ řekl Topolánek s tím, že na této revoluci léta pracovali v opozici spolu s nezávislými odborníky. Tady měl zřejmě premiér na mysli eStát, který byl letošní ISSS oproti loňsku výrazně v pozadí, tiše podporující vládní politiku.
…ale my to změníme
„Dosavadní změny byly jen formální, my ale přicházíme s dílčí změnou, kterou občané okamžitě pocítí,“ řekl premiér a zopakoval, jak přínosný mají být pro občany Czech POINTy. Tento projekt podle Topolánka ještě není revolucí, ale jen prvním krokem. „Po schválení zákona o eGovernmentu, který už máme připravený, budou občané moci mít svůj Czech POINT doma ve svém počítači,“ dodal s tím, že to bude druhý krok.
Třetím krokem pak má být permanentní proměna veřejné správy v duchu on-line filozofie: „Ze systému obehnaného onou Čínskou zdí vytváříme systém otevřený. Jsme na počátku vývoje informačního systému nové generace, který výrazně posílí reálnou participaci občanů na činnosti veřejné správy.“
Podle Topolánka také není důležité, která instituce bude naplňovat strategii rozvoje eGovernmentu. Tím tedy krátce „odbyl“ zrušení Ministerstva informatiky a delimitaci jeho činností na ministerstvo vnitra, ministerstvo průmyslu a obchodu a Radu vlády pro informační společnost. „Boj se zbytečnou byrokratickou zátěží pokládám z jednu ze svých nejvyššího osobních priorit,“ uzavřel předseda vlády Mirek Topolánek svůj projev.
Jiří Paroubek to bude pozorně sledovat
Bývalý premiér a předseda ČSSD Jiří Paroubek, který se podle svých slov zúčastnil většiny ročníků, ocenil úsilí všech, kteří se podílejí na pořádání ISSS. Podle Paroubka se všechny vlády vedené ČSSD hlásily k myšlence podpory informační společnosti. „První vláda zpracovala vůbec poprvé základní programový dokument v této oblasti,“ připomněl Jiří Paroubek a pokračoval: „Po celou dobu osmi let vlád ČSSD existovala jednotná komunikační infrastruktura veřejné správy, za našich vlád byl realizován projekt internet do škol, vznikl Portál veřejné správy, byl zahájen národní program počítačové gramotnosti, podpořeny projekty na rozšíření broadbandu. Vytvořili jsme kvalitní předpoklady pro elektronické vyřizování agend.“
Podivné zrušení MI ČR
Pak se ex-premiér Paroubek věnoval otázce zrušení ministerstva informatiky. „Druhá vláda ČSSD zřídila MIČR jako odpověď na dialog mezi s veřejnou správou a průmyslem. Můžeme rozsáhle diskutovat o tom, zda ministerstvo splnilo či nesplnilo očekávání, jak slabé či silné bylo jeho postavení, jeho disponibilní zdroje finanční i lidské. Začínat však podporu e-Governmentu tím, že toto ministerstvo bez jakékoli analýzy zruším, mi připadá velmi podivné. Převádění agendy pod ministerstvo vnitra nepovažuji za nejšťastnější. Může to vyvolávat myšlenky o velkém bratrovi a možném zneužití osobních údajů,“ řekl Jiří Paroubek a dodal: „Sociální demokracie bude velmi podrobně sledovat, jak právě zrušení ministerstva informatiky povede ke zlepšení úrovně eGovernmentu v naší zemi. Sociální demokracie ovšem podpoří všechny racionální návrhy zákonů, které povedou k odstranění byrokratické zátěže.“
Odpovědět na příspěvek