Pojmy aneb ztraceni v ISVS?
Informační systém – funkční celek nebo jeho část zabezpečující cílevědomou a systematickou informační činnost. Každý informační systém zahrnuje data, která jsou uspořádána tak, aby bylo možné jejich zpracování a zpřístupnění, a dále nástroje umožňující výkon informačních činností.
Informační systémy veřejné správy (ISVS) – jsou souborem informačních systémů, které slouží pro výkon veřejné správy. Jsou jimi i informační systémy zajišťující činnosti podle zvláštních zákonů (o státní statistické službě, živnostenský zákon, o veřejném zdravotním pojištění, obchodní zákoník, o správě daní a poplatků).
Správce ISVS – subjekt, který určuje účel a prostředky zpracování informací a za informační systém odpovídá. Jsou to ministerstva, jiné správní úřady, orgány územní samosprávy a další státní orgány (souhrnně nazývané „orgány veřejné správy“).
Provozovatel ISVS – subjekt, který provádí alespoň některé informační činnosti související s informačním systémem. Provozováním informačního systému veřejné správy může správce pověřit jiné subjekty, pokud to jiný zákon nevylučuje.
Uživatel – osoba nebo organizace, která používá provozovaný systém k vykonávání specifické funkce.
Orgány veřejné správy – jsou ministerstva, jiné správní úřady, orgány územní samosprávy a další státní orgány (prosím o konkretizaci orgánů a úřadů).
Standard ISVS – soubor pravidel pro výkon odborných činností spojených s vytvářením, rozvojem a využíváním informačních systémů veřejné správy uveřejněný ve Věstníku MIČR.
Atestace – stanovení způsobilosti pro použití v informačních systémech veřejné správy na základě shody se stanovenými standardy, technickými normami požadovaným stupněm bezpečnosti nebo na základě dosažení vyšší úrovně technických a užitných vlastností, než požadují standardy a technické normy. Podle zákona o ISVS stanovuje tuto způsobilost nezávislé atestační středisko.
Atest – úřední doklad osvědčující kladný výsledek atestace.
Atestační středisko – právnická nebo fyzická osoba provádějící atestace na základě pověření k výkonu atestací uděleného MIČR. Pracuje na základě smlouvy uzavřené s žadatelem o atestaci a za úhradu. V současnosti je na trhu deset společností pověřených k výkonu atestací.
Číselník – seznam přípustných hodnost datového prvku obvykle ve formě dvojic, to znamená kódového údaje a hodnoty jeho kódu.
Dálkový přístup – přístup do informačního systému prostřednictví telekomunikačního zařízení (například prostřednictvím sítě Internet).
Portál veřejné správy – informační systém vytvořený a provozovaný se záměrem usnadnit veřejnosti dálkový přístup k pro ni potřebným informacím z veřejné správy.
Veřejný informační systém – informační systém vedený správci ISVS, nebo jiný informační systém poskytující služby veřejnosti, který má vazby na informační systémy veřejné správy.
Provozní informační systém – informační systém zajišťující informační činnosti nutné pro vnitřní provoz příslušného orgánu, například účetnictví, správu majetku, a nesouvisející bezprostředně s výkonem veřejné správy. Na provozní informační systémy se zákon o ISVS nevztahuje.
Základní registry – mají zabezpečit dostupnost základních zdrojů dat v soustavě informačních systémů veřejné správy.
– Základní registr ekonomických subjektů (ZRES)
– Základní registr územní identifikace a nemovitostí (ZRÚIN)
– Základní registr obyvatel
Zaručený elektronický podpis ("e-podpis") – elektronický podpis, který je jednoznačně spojen s podepisující osobou a umožňuje její identifikaci, podepisující osoba ho může udržet pod svou výhradní kontrolou a je k datové zprávě připojen tak, že je možno zjistit jakoukoliv její následnou změnu. Je určen pouze fyzickým osobám. V praxi se používá při komunikaci občana s orgánem veřejné správy, přičemž "e-podpisem" musejí být vybaveny obě strany – jak občan, tak příslušný úřad prostřednictvím svého zaměstnance. Je založen na kvalifikovaném certifikátu.
Elektronická značka – obdoba zaručeného elektronického podpisu, elektronickou značkou však může k označení dat použít i právnická osoba nebo organizační složka státu, a to automatizovaně. I elektronická značka je založena na kvalifikovaném certifikátu.
Kvalifikovaný certifikát – datová zpráva, která je vydána kvalifikovaným poskytovatelem certifikačních služeb (na trhu v současnosti tři konkurující si subjekty, a to První certifikační autorita, Česká pošta, eIdentity). Spojuje data pro ověřování elektronických podpisů s podepisující resp. označující osobou a umožňuje ověřit její identitu.
Podepisující osoba – fyzická osoba, která je držitelem prostředku pro vytváření elektronických podpisů a jedná jménem svým nebo jménem jiné fyzické či právnické osoby. Nejčastěji občan nebo zaměstnanec orgánu veřejné správy.
Označující osoba – fyzická osoba, právnická osoba nebo organizační složka státu, která drží prostředek pro vytváření elektronických značek a označuje datovou zprávu elektronickou značkou.
Elektronická podatelna – pracoviště orgánu veřejné moci určené pro příjem a odesílání datových zpráv.
Kvalifikované časové razítko – důvěryhodným způsobem spojuje data v elektronické podobě s časovým okamžikem, a zaručuje, že uvedená data v elektronické podobě existovala před daným časovým okamžikem.
E-government – nová podoba veřejné správy fungující lehce, rychle a levně a to nejen uvnitř, ale především ve vztahu k veřejnosti. Díky zapojení informačních a komunikačních technologií má být veřejná správa výkonnější, otevřenější a přívětivější ke svým uživatelům.
Odpovědět na příspěvek