V otevřenosti veřejné správy se zlepšujeme!
Vyšel Open Data Index 2014, mezinárodní hodnocení otevřenosti dat veřejné správy. Česká republika se umístila na 12. místě.
Dle Fondu Otakara Motejla, který se na průzkumu podílel, výsledky dokládají, že principy otevřených dat získávají v Česku stále silnější pozici, zároveň ale Index poukazuje na nedostatky současného stavu publikování dat veřejné správy.
Open Data Index hodnotí země podle dostupnosti a kvality přístupu k informacím v 10 klíčových oblastech – např. státní rozpočet, výsledky voleb, jízdní řády nebo data o životním prostředí.
Průzkum připravuje nevládní organizace Open Knowledge ve spolupráci s odborníky z celého světa – letos se do něj zapojilo 97 zemí.
Ve sledovaných zemích sice stoupl počet datasetů v otevřeném formátu z loňských 87 na letošních 104, ale přesto se jedná o pouhých 11 % všech zveřejněných dat. Naprostá většina dat tedy stále není dostupná či zůstává uzavřena v nevyhovujících formátech.
ČR letos v žebříčku zaujala 12. místo spolu s Kolumbií, Švédskem a Uruguayí. Oproti roku 2013, kdy Česko figurovalo na 22. příčce žebříčku, jde o významné zlepšení.
Dobrých výsledků naše země dosahuje především v oblasti geografických a statistických dat. Špatně si nevedeme ani u informací o rozpočtu, které Ministerstvo financí zpřístupňuje skrze aplikaci Monitor státní pokladny.
I zde je ale potenciál pro zlepšení – data o hospodaření státu zatím nejsou dostupná na dostatečně detailní úrovni.
Nyní z nich lze např. vyčíst, jak si ministerstva finančně vedou v různých oblastech (např. víme, kolik Ministerstvo práce a sociálních věcí vyčlenilo na politiku zaměstnanosti), ovšem ne podrobné informace o tom, za co přesně utrácí. Mezi datové zdroje, jejichž přístupnost je v České republice problematická, patří třeba jízdní řády, o které se vedou dlouholeté spory.
“Jsme rádi, že se otevřená data v Česku stala důležitým tématem. Velký díl práce zatím odvádějí hlavně aktivní státní instituce jako je Český statistický úřad nebo Český úřad zeměměřičský a katastrální, ” říká Jiří Knitl, manažer Fondu Otakara Motejla. “Doufám, že se iniciativa brzy rozšíří na úroveň celé veřejné správy a Česko tak dosáhne podobných výsledků jako třeba Velká Británie, ” dodává.
Úspěch Velké Británie, která je dnes datovou velmocí, je zčásti zapříčiněn osobou premiéra Davida Camerona, jenž téma osobně prosazoval.
V Česku se zatím takový lídr otevřených dat hledá a není to ani významnějším politickým tématem. Minulé vlády sice podnikly určitá gesta, chybí ale reálné výsledky.
V roce 2011 například ČR v rámci mezinárodní iniciativy Partnerství pro otevřené vládnutí vytvořila akční plán s konkrétními závazky, naprostá většina slibů ale zůstává nenaplněna.
Důležitost této agendy potvrzuje i včerejší iniciativa velvyslanců pěti zemí v čele s USA a Velkou Británií. Českou vládu vyzvali, aby splnila cíle, k nimž se v Partnerství pro otevřené vládnutí zavázala a přispěla tak k vytvoření transparentního a férového prostředí, které minimalizuje korupční příležitosti.
Odpovědět na příspěvek