OpenDocument Format: Konec privilégií?
V pondělí 1. května se OpenDocument Format (ODF) stal mezinárodně platným standardem. Návrhu, který předložila organizace OASIS, vyslovil jednoznačný souhlas společný technický výbor organizací ISO a IEC.
Proč OpenDocument Format?
ODF je standardizovaný otevřený formát založený na XML, který umožňuje uchování, vyvolání a vzájemnou výměnu dokumentů bez ohledu na to, jakou aplikací byl dokument původně vytvořen – a to jak nyní, tak do budoucna.
Většina dnes používaných elektronických kancelářských dokumentů byla vytvořena několika málo komerčními softwarovými aplikacemi a často mají rozdílný formát. Uživatelé pak k práci s dokumentem potřebují stejný program (a také odpovídající verzi) nebo filtr. Nic takového při používání OpenDocument Format potřeba nebude.
Jak vlastně vypadá současná praxe? Abychom se obtížím s „nečitelnými“ formáty vyhnuli, používáme raději nejrozšířenější softwarové aplikace – počítače druhých si s formátem našich dokumentů snadno poradí. Tím, že tyto běžné kancelářské aplikace používá také veřejná správa, nepřímo nutí k jejich používání i občany. Lze říci, že radí občanům, aby nakupovali výrobky určité komerční společnosti.
ODF tedy může být dobrým řešením pro veřejnou správu. To potvrzují i slova výkonného ředitele ODF Alliance Marina Marcich. Podle něj je schválení ODF za standard ISO důležitým milníkem ve snaze pomoci vládám vyřešit problém správy elektronických dokumentů. Není divu, že české ministerstvo informatiky standardizaci OpenDocumet Formatu vítá.
Otevřený formát, a co dál?
To, že se ODF stal standardem, mu dodává určitého „posvěcení“ a náležité vážnosti – jeho používání by se mělo snáze rozšířit. Lze očekávat, že se ho rychle ujmou orgány veřejné správy na úrovni států a také Evropská unie.
Nejen pro veřejnou správy by mohl být pozitivní i další přínos ODF; očekává se, že klesne závislost podniků a institucí na konkrétních dodavatelích softwarových řešení. Při použití ODF by si měly dobře rozumět i výtvory různých softwarových „dílen“. Nehledě na to, že mnohé takové aplikace jsou k dispozici zdarma a další mohou volně vznikat.
Kde se vlastně OpenDocument Format vzal?
Podpora nového standardu byla široká a OpenDocument prošel tajným hlasováním hladce – proti nebyl jediný hlas. Od letošního května se tak ODF stává standardem ISO/IEC 26300.
Na počátku stál známý open source projekt OpenOffice.org. Koncept, který z tohoto projektu vzešel byl později předán společnosti OASIS (Organization for the Advancement of Structured Information Standards ), která ho dále zdokonalila a v květnu minulého roku schválila za svůj oficiální standard. Také příslušné orgány Evropské unie podpořily snahu OASIS předložit OpenDocumnet Format organizaci ISO. Půlroční proces schvalování standardu zakončila organizace ISO 1. května.
Plný název standardu ISO/IEC 26300 v sobě nese počáteční písmena obou organizací, které se na schvalování podílely: International Standards Organization a International Electrotechnical Commission.
Odpovědět na příspěvek