Nová míza e-learningu (1. díl)
Sebevzdělávání se stává nezbytností v životě každého jednotlivce v dymanické společnosti. E-learning je jednou z moderních metod, nabízejících široké možnosti uplatnění v systému vzdělávání.
Co si představit pod pojmem e-learning
Jde o multimediální, interaktivní a efektivní výukové programy přístupné online na internetu, intranetu nebo na CD. Tyto programy mají různou podobu – může jít o programem řízené, samoučící aplikace nebo o programy s účastí lektora ve virtuálních třídách. E-learning lze používat jak samostatně, tak i jako doplněk k doplnění prezenční výuky.
Jde v podstatě o využívání elektronických, materiálních a didaktických prostředků k efektivnímu dosažení vzdělávacího cíle. Pro e-learning je typické, využívání multimediálních prvků, jakými jsou animované prezentace, křížové odkazy, video, sdílení pracovní plochy s lektorem nebo ostatními studenty, elektronické modelování procesů a další.
E-learning je v současnosti velmi diskutovaným a perspektivním způsobem vzdělávání. Výhody jsou pochopitelné – nižší finanční náročnost v porovnání s klasickým prezenčním školením, úspora času i nákladů za dopravu, ubytování a další cestovní výdaje, dále úspory za pronájem školicích místností, za lektora, tisk materiálů, možnost volby vhodného času pro vzdělávání a v neposlední řadě také zajištění náhrady při absenci pracovníka na své pozici.
Kde je vhodné využít e-learning
- přechod na nové informační systémy
- zavádění nových organizačních předpisů, směrnic,…
- v organizacích s vysokou fluktuací zaměstnanců,
- v organizacích, které operují na rozsáhlém území nebo mají mnoho místně odloučených poboček či pracovišť,
- tam, kde si pracovníci uvědomují nezbytnost neustálého vzdělávání a mají dostatečnou motivaci se sebevzdělávat.
Výhody využití e-learningu
V důsledku zavedení e-learningu dochází ke snížení počtu hodin s lektorem a tím i k úspoře fixních nákladů. Kontakt s lektorem probíhá nepřímo formou elektronické pošty, konferencí, chatu atd. Teprve v závěrečné fázi kurzu může proběhnout diskuze tváří v tvář, jejímž výsledkem bývá jak ověření znalostí studenta, tak zpětná vazba ke kurzu.
Přínosy pro studujícího
- úspora času a finančních nákladů spojených s dopravou na místo školení
- časová a prostorová flexibilita – studující si sami mohou určovat místo a čas pro studium
- volba individuálního tempa studia
- možnost vracet se k již probraným částem kurzu dle individuální potřeby
- možnost mezioborového vzdělávání – studenti se mohou účastnit kurzů z jiných oblastí
- rychlý a snadný přístup k dovednostem, které účastníci potřebují k úspěšné práci
- možnost obrátit se svými dotazy jak na odborníky, kteří poskytují ke kurzu konzultace, tak na ostatní studující – např. formou diskusních fór, nástěnek,…
Přínosy pro organizaci
- možnost předání informací velkému počtu zaměstnanců v relativně krátkém čase
- možnost školení kdykoli a kdekoli – odpadá potřeba svolat účastníky kurzu na jedno místo v jeden čas a to ještě pravidelně
- rychlý a snadný přístup k dovednostem, které potřebují k úspěšné práci
- dosažení maximální produktivity – díky rychlým a flexibilním školením, která se přizpůsobují jedinečným termínovým požadavkům a stylům učení, se výrazně zkrátí doba nepřítomnosti zaměstnanců na pracovišti kvůli vzdělávání
- možnost realizace individuálních plánů rozvoje
- kontrola průběhu vzdělávání, stupně osvojení předepsaných poznatků a dovedností
- usnadnění tvorby specializovaných znalostních kurzů (podnikové směrnice, pokyny apod.) a jejich průběžná aktualizace a doplňování
E-learning umožňuje organizacím zefektivnit celý proces vzdělávání zaměstnanců, zejména snížením nároků na finanční a kapacitní zdroje.
Systém e-learningu poskytuje možnost lépe sledovat a hodnotit průběh a výsledky vzdělávání.
Celý vzdělávací proces lze velice snadno individualizovat podle potřeb jednotlivých studujících. Obsah výukových programů je možné průběžně aktualizovat dle aktuálních potřeb.
Vzhledem k výše jmenovaným kladům e-learningu se přímo nabízí jeho využití i ve veřejné správě. V této oblasti je e-learning vhodný nejen pro výuku jazyků, práce s kancelářskými aplikace, ale také pro zavádění změn vyplývajících z novelizací zákona či vyhlášek. školení BOZP, školení řidičů apod.
Na současném trhu již existuje veřejné správě na míru šitý e-learningový projekt společnosti ADVICE.CZ – bližší informace lze nalézt zde.
Kde není vhodné e-learning využít
E-learning se nehodí pro všechny typy vzdělávání. Některé znalosti nelze studujícím předat pouze pomocí informačních technologií, ve vzdělávacím procesu je nutná účast školitele. Jedná se zejména o následující:
- úvodní a začátečnická školení, která zaměstnanec absolvuje při nástupu do zaměstnání,
- školení vyžadující praktický přístup k aplikaci dosažených znalostí – tedy tam, kde je nutný fyzický kontakt a učební pomůckou – zatímco teoretické ověřování pravidel silničního provozu se pro e-learning výborně hodí, praktické jízdy takto absolvovat nelze,
- tam, kde se vyžaduje klíčová podpora spolupráce s ostatními členy nebo jen vizuální kontakt,
- přímé sdílení zkušeností s ostatními,
- neustálá komunikace.
V příštím díle se budeme věnovat problematice kombinace e-learningu s prezenční výukou.
Díly seriálu:
Nová míza e-learningu (1. díl)
Odpovědět na příspěvek