Několik tipů pro lepší přístupnost slabozrakých na web
Mezi nejčastější chyby v přístupnosti webů patří jejich nedostatečné přizpůsobení pro slabozraké.
Na severu ROOT vyšel článek, jehož cílem je na tyto chyby upozornit a doporučit, jakým způsobem se těmto chybám vyvarovat. My Vám nabízíme shrnutí toho podstatného, co Radek Pavlíček ve svém článku doporučuje…
Slabozrakým návštěvníkům webových stránek nejčastěji znesnadňují nebo dokonce znemožňují přístup k požadovaným informacím následující nedostatky: nedostatečný barevný kontrast, nezvýraznění prvku s focusem, závislost na barevném schématu a nedodržování zvyklostí při návrhu layoutu.
Jak vytvořit dostatečný barevný kontrast
Aktuálně požadovaná hodnota je minimálně 4,5:1 pro běžné písmo do velikosti 18 bodů nebo tučné písmo do velikosti 14 bodů. Aktuálním algoritmem pro měření kontrastu je algoritmus světelnosti. Ani toto číslo však nelze brát dogmaticky, ale spíše jen jako vodítko a snažit se, aby kontrast byl co nejlepší.
Zvýraznění prvku, který má focus
S dostatečným kontrastem barev úzce souvisí i dostatečné zvýraznění prvku, který má focus. Na zvýraznění odkazu při najetí myši tvůrci webu zpravidla myslí, horší už je to při procházení webu z klávesnice.
Řešení: v CSS ke každému :hover přidat ještě dvě stejné definice s :active (pro IE) a :focus (pro moderní prohlížeče). Ideálním zvýrazněním je invertování barvy textu a pozadí odkazu. Procházení z klávesnice je vhodně ošetřeno například na Oficiálních stránkách obce Petrovice.
Alternativní verze
Jednou z možností, jak problém přístupnosti webu pro slabozraké vyřešit je vytvoření alternativní verze. V takovém případě, je ale nutné pamatovat na několik zásad. V opačném případě vyjde úsilí spojené s vytvářením alternativy k niveč.
Základní podmínkou je, umístit na běžnou verzi dobře viditelná odkaz na verzi alternativní. Dalším předpokladem pro vytvoření plnohodnotné alternativní verze stránek je udržovat shodný obsah se standardní verzí, včetně pravidelné aktualizace.
Nezávislost na barevném schématu
Další poměrně častou chybou je špatné zobrazování obsahu stránky při nastavení jiného barevného schématu vzhledu operačního systému, než je ten standardní. Slabozrací uživatelé jiné barevné vzhledy velmi často používají, ale v mnoha případech není web (či jeho části – typicky formuláře) při nastavení jiného schématu čitelný.
Jako příklad špatného nadefinování barev je portál českého soudnictví, provozovaný Ministerstvem spravedlnosti.
Náprava je přitom poměrně snadná – při definicích barev definovat barvu popředí a pozadí (nebo oboje nechat nedefinováno).
Dodržování zvyklostí při návrhu layoutu
Slabozrací uživatelé kvůli použité softwarové lupě vidí v jednu chvíli jen velmi malou část obrazovky. Orientaci na webu jim proto velmi usnadní dodržování zvyklostí Například vyhledávání je často umístěno v pravém horním rohu. Pokud je dáte jinam, můžete se stát, že je slabozraký uživatel přehlédne a z tohoto důvodu je nebude moci použít.
Stejně tak je užitečné zachovat stejné rozložení prvků na stránkách v rámci celého webu, aby měl slabozraký uživatel na jednotlivých stránkách usnadněnou orientaci.
Vhodné je rovněž barevně odlišit navigační části od hlavního obsahu stránky (ideálně výraznou změnou barvy pozadí těchto částí), aby slabozraký uživatel mohl podle tohoto barevného odlišení snadno určit, s kterou částí stránky právě pracuje
Zdroj: www.Root.cz
Odpovědět na příspěvek