Naučíme se někdy lépe čerpat dotace z EU?
Česká republika je stále ve skluzu v čerpání peněz z fondů EU. Hrozí, že nestihne do konce roku vyčerpat až 30 miliard korun, čímž je nenávratně ztratí. Evropská komise ke 4. září certifikovala projekty za 275,7 miliardy korun. To je jen 34,7 procenta z celkové částky, kterou má Česko v současném programovém období 2007 až 2013 k dispozici.
V období 2007–2013 se České republice nabízí z evropských fondů 26,7 miliardy eur. Pro úspěšné čerpání musí náš stát přidat navíc přibližně čtyři miliardy eur, jelikož Evropská unie financuje maximálně 85 procent výdajů z aktivit uskutečněných v rámci regionální politiky.
„Čerpání prostředků není uspokojivé. Ministerstvo pro místní rozvoj proto u řady programů zavedlo krizové řízení. Tato agenda je také pravidelným bodem jednání porady ekonomických ministrů,“ prohlásil ministr pro místní rozvoj v demisi.
Jako nejrizikovější hodnotí pět operačních programů, konkrétně jde o Životní prostředí, Vzdělávání pro konkurenceschopnost, Integrovaný operační program, Technická pomoc a ROP Severozápad.
A kdo za to může konkrétně?
Tyto stesky slýcháme stále. Výmluvy, že se protahují veřejné zakázky a další obehrané písničky. Jednou z nich je údajná vysoká fluktuace příslušných pracovníků. Kdo za ni může?
Jsou to politické posty nebo úřednická místa? Mění se při každém pádu vlády? Pak se není co divit, než se jeden zapracuje, už aby šel. Nebo jsou to úřednická místa? Tak jak to, že v době nejvyšší historické nezaměstnanosti úředníci fluktuují?
Není to tak, že se i na ně vztahují nesmyslná úsporná opatření? Že by tito důležití manažeři měli řídit tok miliard a při tom k tomu nemají odpovídající plat? Navíc tím neúměrně roste riziko, že si takový nedoceněný fluktuant na odchod přilepší nějakou tou korupcí.
Dozvíme se někdy skutečné důvody, proč odmítáme čerpat nabízené peníze? A jména těch, co za to můžou?
Zdroj: idnes.cz
Odpovědět na příspěvek