Mlynář má jít na pět a půl roku za mříže
Bývalý ministr informatiky Vladimír Mlynář včera od soudu odcházel s trestem 5,5 roku nepodmíněně, jeho spolupracovníci Dušan Chmelíček a Vít Novotný mají jít do vězení na 6 let. Žalobce přitom pro Mlynáře požadoval výrazně mírnější trest, spokojil by se s roční podmínkou. Přísné tresty zřejmě nebudou poslední tečkou za kauzou Testcom. Odsouzení se na místě odvolali.
Soudkyně Městského soudu v Praze uznala všechny tři obžalované vinnými ze zneužívání informací v obchodním styku. Mlynář podle rozsudku navíc zneužitil pravomoci veřejného činitele. Odsouzení se měli pokusit obohatit o zhruba 11 milionů korun na úkor státu. Mlynář to však důrazně popírá. „My jsme z toho nemohli mít žádný prospěch, to je absurdní. Tu částku naprosto nechápu. Vždyť ani obžaloba netvrdila, že bychom se chtěli vědomě obohatit. Motiv činu, který jsme měli spáchat, z toho rozsudku vůbec není jasný,“ řekl exministr pro server Aktuálně.cz.
Všichni odsouzení se na místě odvolali a případ tak poputuje k Vrchnímu soudu v Praze. Mezi tím hodlá Mlynář veškeré protokoly soudu zveřejnit na svém webu. O úspěchu v odvolacím řízení je přesvědčen. „Tento rozsudek nemůže odvolání přežít,“ řekl Vladimír Mlynář novinářům. Za dva dny od zveřejnění rozsudku přibylo na v diskusi na Mlynářových osobních stránkách přes 120 příspěvků, z drtivé většiny vyjadřují bývalému ministrovi podporu a kritizují práci justice.
Mlynářovo stanovisko k rozsudku v kauze Testcom
Rozhodnutí Městkého soudu v Praze, kterým mne dne 24.1. odsoudil k pěti a půl letům vězení v kauze založení společnosti Testcom servis považuji za nekvalifikovaný a bezprecedentní. Nemám v tuto chvíli ještě k dispozici písemné zdůvodnění rozsudku, nicméně k tomuto tvrzení mne opravňují především následující důvody:
1. V celém průběhu soudního jednání nebylo prokázano, že založením Testcom servis vznikla jakákoliv škoda. Naopak jediný znalecký posudek, který měl soud k dispozici prokazuje, že žádná škoda nevznikla a společnost byla vždy ve vlastnictví státu. Další znalecký posudek, ktery by podorbněji určil v jakém rozsahu a hodnotě byly provedeny práce, za které společnost Testcom servis zaplatila třetím stranám, soud odmítl jako „nadbytečný“.
2. Soud označil za protiprávní stejné jednání (založení společnosti Testcom servis), které před tím Krajský obchodní soud v Praze uznal jako plně v souladu s obchodním právem. Soud nevzal v úvahu, že založení společnosti bylo odsouhlaseno a provedeno celkem pěti profesionálními právníky, včetně pracovníků Krajského obchodního soudu.
3. Soud mi ani v nejmenším neprokázal jakýkoliv úmysl jednat v rozporu se zákonem. Naopak veškeré relevantní důkazy projednané před soudem dokládají, že jsem jednal v dobré víře a že všechny rozhodovací procesy na Ministerstvu informatiky proběhly standardně a v souladu s vnitřními předpisy úřadu.
4. Smlouva mezi Ministerstvem informatiky a Testcom servisem, nebyla pro stát nijak nevýhodná. Je prokazatelným faktem, že společnost Economia platí za vydávání elektronického obchodního věstníků desítky miliónů z nichž je financován provoz Portálu veřejné zprávy, čímž se šetří státní rozpočet.
5. Soud pracoval jako s důkazem s protokoly o mé účasti při jednání v Poslanecké Sněmovně, z čehož následně dovodil moji naprostou detailní znalost všech zákonů a tzv. subjektivní stránku trestného činu. Jinými slovy soud proti mně použil jako důkaz skutečnost, že jsem se zůčastnil jako poslanec projednávání určitého zákona. Takový postup je protiústavní a v důsledku znamená kriminalizaci poslanecké práce.
6. Během procesu byla ze strany předsedkyně JUDr. Sylvie Slepičkové porušena práva mojí obhajoby, neboť soudkyně v rozporu se zákonem jediný den před uzavřením dokazování změnila posuzovaní mého jednání, takže jsem byl nakonec souzen za jednání, pro které jsem nebyl vůbec obžalován. Takový postup je nezákonný.
Proti rozhodnutí trestního senátu Městského soudu v Praze podám v zákoné lhůtě odvolaní.
(zdroj: www.mlynar.cz)
Odpovědět na příspěvek